POLITYKA

To już pewne. Prof. Szwagrzyk złożył dymisję. Dlaczego?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował mnie, że jego decyzja dotycząca dymisji jest nieodwołalna – powiedział PAP prezes IPN Jarosław Szarek. "Moje poparcie dla działań prof. Szwagrzyka od początku było całkowite" – podkreślił prezes Instytutu.

PAP: Co się wydarzyło, dlaczego prof. Krzysztof Szwagrzyk złożył dymisję z funkcji wiceprezesa IPN?

 

Jarosław Szarek: Zostałem zaskoczony pismem, w którym prof. Krzysztof Szwagrzyk podaje się do dymisji. Jeszcze kilka dni wcześniej był we Lwowie, ustalając szczegóły poszukiwań na Ukrainie.

 

Rezygnacja jest jednozdaniowa, bez podania powodów. Odbyłem rozmowę telefoniczną z profesorem, który stwierdził, że jego decyzja jest nieodwołalna.

 

PAP: Co utrudnia prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji, którym kieruje prof. Szwagrzyk?

 

Jarosław Szarek: Dyskutowaliśmy o tym na Kolegium IPN 18 stycznia. Kolegium zostało wówczas poinformowane przez prof. Szwagrzyka o trudnościach w relacjach z pionem śledczym IPN i Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Moje poparcie dla działań prof. Szwagrzyka od początku było całkowite, z takimi postulatami kandydowałem na stanowisko prezesa Instytutu.

 

PAP: Jak pan przypuszcza, co może być głównym powodem ustąpienia?

 

Jarosław Szarek: Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu nie najlepiej układa się współpraca między Biurem Poszukiwań i Identyfikacji a Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, który zajmuje się identyfikacjami. Czy jednak jest to problem nierozwiązywalny? Wierzę, że nie. Przed laty współpraca Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z Instytutem Pamięci Narodowej układała się właściwie.

 

Rozmawiał Norbert Nowotnik (PAP)

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

UWAŻAJ: ta roślina jest mięsożercą! Często występuję jako… roślina akwariowa

Watykan ostro o użyciu broni chemicznej. "Z przerażeniem śledzimy ostatnie wydarzenia" – mówił Papież

Redakcja malydziennik

Sondaż: PiS bezkonkurencyjny. Opozycja totalna zmasakrowana totalnie!

Redakcja malydziennik
Ładuję....