ARCHIWUM

TO JUŻ PEWNE! Po zamachach Niemcy przeznaczają 2 proc. PKB na wzmocnienie swojej armii. IDZIE WOJNA!

Minister obrony Ursula von der Leyen potwierdziła we wtorek przed szczytem NATO, że celem Niemiec pozostaje zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Plany należących do CDU von der Leyen i kanclerz Angeli Merkel podważane są przez koalicjanta – SPD.

"Uczciwy podział kosztów (obrony) jest sprawą niezwykle ważną" – powiedziała von der Leyen dziennikarzom w Berlinie. Jak zaznaczyła, proces kurczenia się Bundeswehry został powstrzymany, a budżet na wojsko od kilku lat stale wzrasta.

 

"W 2013 roku budżet na armię wyniósł 33 mld euro, obecnie wydajemy 37 mld euro, a do roku 2012 planujemy przeznaczyć na wojsko 42 mld euro" – podkreśliła szefowa resortu obrony.

 

Wzrost wydatków na armię do 2 proc. PKB do połowy przyszłej dekady będzie jednym z tematów spotkania na szczycie NATO w czwartek w Brukseli. Obecnie Niemcy przeznaczają na Bundeswehrę 1,2 proc. PKB.

 

"Budżet na wojsko musi wzrastać, aby wojsko mogło wypełniać stawiane mu zadania" – powiedziała von der Leyen. Jak zaznaczyła, środki przeznaczane na wojsko nie są wykorzystywane tylko w ramach NATO, lecz także w misjach europejskich, ONZ oraz narodowych, jak w przypadku Mali. "Krytycy (zwiększenia wydatków) muszą uwzględnić ten aspekt" – zauważyła minister.

 

Von der Leyen odrzuciła sugestię ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela z SPD, który domaga się, by w ocenie wojskowych wydatków Niemiec uwzględnić także wydatki na uchodźców oraz na pomoc dla krajów rozwijających się. "Te wydatki należą do innego koszyka" – powiedziała.

 

Gabriel i inni politycy SPD określają plany zwiększenia budżetu na wojsko do 2 proc. PKB, co musiałoby oznaczać niemal ich podwojenie, mianem absurdu.

 

Niemcami rządzi obecnie koalicja CDU i CSU z SPD. 24 września odbędą się wybory do Bundestagu.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Zobacz co może Cię spotkać jak będziesz zajmował się Tarotem!

Redakcja malydziennik

Apokalipsa wg. Gadowskiego: Opozycja będzie dążyć w 2017 r. do obalenia rządu i …

Redakcja malydziennik

To są znaki APOKALIPSY! Masowo nawracają się…

Redakcja malydziennik
Ładuję....