RELIGIA

To już jest schizma! Mnisi odrzucają zwierzchnictwo…

Na Świętej Górze Atos doszło do schizmy. Ponad pięćdziesiąt wspólnot mniszych odmówiło wymieniania patriarchy Konstantynopola podczas liturgii. Bartłomiej jest formalnym zwierzchnikiem mnichów z Góry Atos.

O akcie schizmy (w istocie bowiem odmowa wymieniania patriarchy podczas Świętej Liturgii jest właśnie schizmą) informuje grecki portal Vimaorthodoxias. 

 

Nie jest jednak tak, że wszyscy atoscy mnisi zerwali z patriarchą. Część wspólnot opowiedziała się po stronie patriarchy, a część przeciwko niemu. Przeciwnicy Bartłomieja oskarżają go o tendencje ekumeniczne, dialog z katolikami i protestantami, a to – dla nich – oznacza wyrzeczenie się prawdziwego prawosławia. Dwa duże klasztory także zapowiadają zerwanie z patriarchą Bartłomiejem. 

 

Atos, przypomnijmy, jest samozarządzającą się republiką mniszą. Obecnie działa tam dwadzieścia monasterów, a także wiele wspólnot i pustelni. Świecką władzę na Górze Atos sprawuje gubernator Atosu, który podlega rządowi Grecji. Religijnie mnisi z Góry Atos podlegają jurysdykcji Patriarchy Konstantynopola.

 

Źródło: Vimaorthodoxias/Interfax.ru

Komentarze

Zobacz także

Czy człowiek jest w stanie obrazić Boga? ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

„Ludzkość nie może postanowić sobie spotkania w pokoju, wykluczając ze swej perspektywy Boga”. MOCNE SŁOWA FRANCISZKA

Redakcja malydziennik

Mamy stać się, jak Bóg – to nie New Age, to…

Redakcja malydziennik
Ładuję....