WYDARZENIA

To już epidemia. Są pierwsze ofiary

W minionym tygodniu zarejestrowano ponad 363 tys. zachorowań i podejrzeń grypy – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Sześć osób zmarło. Rzecznik GIS Jan Bondar ocenia, że mamy do czynienia z tzw. sezonową epidemią.

Z meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH wynika, że w minionym tygodniu – od 23 do 31 stycznia – skierowanie do szpitala otrzymały, z powodu grypy lub jej podejrzenia, 1722 osoby.

 

W tym czasie odnotowano sześć zgonów z powodu grypy – trzy osoby zmarły w woj. śląskim, i po jednej w mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim. Pięć osób było w wieku powyżej 65 lat, jedna w przedziale 15-64.

 

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział PAP w czwartek, że obecny poziom zachorowań i podejrzeń zachorowań to tzw. sezonowa epidemia. "Liczba zachorowań jest większa niż można było się spodziewać" – ocenił.

 

Najwięcej spośród ponad 363 tys. przypadków grypy odnotowano w województwach: mazowieckim (57 tys.), wielkopolskim (54 tys.), małopolskim (41 tys.) i pomorskim (38 tys.).

 

W okresie od 16 do 22 stycznia było ponad 228 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; między 8 a 15 stycznia – ok. 160 tys.; a w pierwszym tygodniu stycznia – 130 tys.

 

W sumie w grudniu i styczniu odnotowano ponad 1,3 mln przypadków grypy.

 

Szczyt zachorowań w Polsce od lat przypada na okres od stycznia do marca. Eksperci wskazują, że najlepiej zaszczepić się jesienią, zanim on nastąpi. W ocenie ekspertów najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Pamiętać o nich powinny m.in. osoby przewlekle chore, seniorzy i pracownicy służby zdrowia.

 

Z danych NIZP-PZH wynika, że w sezonie grypowym 2015/2016 było ponad 4 mln zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań na tę infekcję. Ponad 16,1 tys. osób wymagało z tego powodu hospitalizacji, a 140 chorych zmarło. Według dyrektor Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH prof. Lidii Brydak, w sezonie 2015/2016 zaszczepiło się zaledwie 3,4 proc. populacji. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Moja matka nie miała pojęcia, że ​​żyję… Oto historia kobiety, która na spotkanie z biologiczną matką czekała 40 lat

Redakcja malydziennik

Taką promocję lubią nawet dzieci! I teraz chcą to robić codziennie

Rosyjskie okręty wojenne na Bałtyku. Polska granica zagrożona

Redakcja malydziennik
Ładuję....