RELIGIA

To jest jedna z najpiękniejszych kart historii Kościoła – dziś w Polsce obchodzimy ich dzień

Jest to kontynuacja obchodów dziękczynnych więźniów Dachau. Właśnie 29 kwietnia 1945 roku obóz został wyzwolony.

Od 2002 roku natomiast obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jako kontynuacja corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Duchowni, którzy przeżyli obóz koncentracyjny, po wojnie co roku 29 kwietnia przybywali do sanktuarium w Kaliszu, by dziękować za cudowne ocalenie za wstawiennictwem św. Józefa.

"Ci ludzie mogli się wycofać, mogli odzyskać wolność, jeśli zrezygnowaliby ze stanu kapłańskiego. Oni zostali. To pokazuje na ogromną świętość duchowieństwa czasów II wojny światowej" – mówił przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki o więzionych w KL Dachau kapłanach. "Trzeba tę pamięć kontynuować, żeby nie zapomnieć, ile kosztowało życie Kościoła w tamtym czasie" – podkreślił Przewodniczący Episkopatu w wypowiedzi dla serwisu Episkopat.pl. "Gdyby doszło do utraty pamięci, wycięlibyśmy z historii Kościoła jedną z najpiękniejszych kart".

Wiele lat wyzwoleni z obozu Dachau księża pielgrzymowali dziękując za ocalenie św. Józefowi do jego sanktuarium w Kaliszu. Dzisiaj, mimo że ostatni kapłan więziony w KL Dachau, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 roku, tradycja pielgrzymek księży do Kalisza w dniu wyzwolenia obozu w Dachau jest kultywowana.

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Niemal połowa z nich została zamęczona w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

Źródło: Episkopat

Komentarze

Zobacz także

Polscy SPORTOWCY popierają HOMOSEKSUALIZM! Przeczytaj, KTÓRY z nich jest ZA!

M. A.

Czterech kardynałów prosi papieża o wyjaśnienia w sprawie „Amoris laetitia”. Odpowiedzi brak!

Redakcja malydziennik

Dlaczego lepiej nie mieszkać razem przed ślubem? POSŁUCHAJ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....