POLITYKA

To cud! Dziewczynka urodzona w 20. tygodniu ciąży żyje. Teraz waży 2400 g i ma się naprawdę świetnie

Tego jeszcze nie było. Dziecko urodzone w 20. Tygodniu ciąży w zasadzie nie ma szans na przeżycie poza organizmem matki. Ale nie Manushi. Pokazała lekarzom, co to wola życia.

Dziewczynka o imieniu Manushi pochodzi z Udajpuru w stanie Radżastan w północno-zachodnich Indiach. Gdy się urodziła, w czerwcu zeszłego roku, ważyła 400 gramów i miała niecałe 22 centymetry wzrostu. Jej stópka była znacznie mniejsza od najmniejszego palca zajmującej się nią pielęgniarki.

 

To cud życia – piszą media europejskie. A indyjski dziennik „The Hindu” podkreśla oddanie zespołu lekarzy ze szpitala dziecięcego Jivanta w Udajpurze. Na jego czele stał neonatolog dr Sunil Janged, który podkreślił, że nigdy jeszcze w Indiach i całej Azji Południowej nie uratowano tak maleńkiego noworodka. Poprzedni znany przypadek to chłopczyk Rajni, który gdy w 2012 roku urodził się w indyjskim Mohali, ważył 450 gramów.

 

Jak donoszą media, rodzice dziewczynki są od ponad 35 lat są małżeństwem. W czerwcu 2017 roku jej mama przyszła na badania w połowie ciąży. I okazało się, że krew nie dopływa do płodu. Lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. A potem na ratowanie dziecka za wszelką cenę, mimo że po porodzie nie oddychało. Po kilku dniach lekarze byli załamani, bo dziewczynka ważyła jeszcze mniej niż w momencie urodzenia. Potem jednak, karmiona dożylnie, nagle zaczęła przybierać na wadze. Cztery miesiące później, pisze „The Hindu”, piła z łyżeczki.

 

Jak informują lekarze, mózg dziewczynki nie jest uszkodzony, choć szanse na to były mniejsze niż 0,5 proc. Normalnie rozwijają się także jej oczy. T

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Wiadomo już, kto zginął w zamachu w Stambule. Większość ofiar to…

Redakcja malydziennik

Koniec świata według islamu nastąpi w maju 2017 roku. Dlatego dokonują zamachów!

Brawo dla tej firmy! Jej produkty reklamuje piękna dziewczynka z zespołem Downa

Ładuję....