ARCHIWUM

To był CYBERATAK! Czy stoi za nim Rosja?

Przerwa w dostawie prądu w Kijowie w zeszłym miesiącu była spowodowana cyberatakiem. Śledczy pracują nad identyfikacją zainfekowanych komputerów i ustaleniem luk w zabezpieczeniach – poinformował w środę agencję Reutera ukraiński dostawca energii, Ukrenerho.

Kiedy 17-18 grudnia w Kijowie zaczęły gasnąć światła, od razu podejrzewano, że doszło do cyberataku. Wstępnie ustalono, że stacje robocze i systemy kontroli i pozyskiwania danych (SCADA) połączone z podstacją "Północ" znalazły się "pod wpływem źródeł zewnętrznych poza normalnymi parametrami" – poinformował Ukrenerho w mailu przesłanym Reutersowi.

 

Dodano, że analiza danych wskazuje na "przemyślaną i wielopoziomową inwazję". Eksperci pracują nad sporządzeniem chronologii wydarzeń i określeniem "punktu penetracji".

 

Reuters odnotowuje, że Ukrenerho nie informuje, kto mógł stać za tym cyberatakiem. Agencja przypomina, że o pierwszy cyberatak na ukraińską sieć energetyczną, który w grudniu 2015 roku pozbawił prądu 225 tys. osób na zachodzie Ukrainy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy obwiniła Rosję.

 

Mówiąc o wyłączeniach z zeszłego miesiąca ekspertka z firmy Honeywell Marina Krotofil, która pomaga w śledztwie, podkreśliła, że "był to zamierzony incydent cybernetyczny", który w założeniach nie miał być atakiem na wielką skalę. Dodała jednak, że napastnikom nie udało się zrealizować wszystkich celów.

 

Według Krotofil przypuszcza się, iż hakerzy przez sześć miesięcy mieli dostęp do sieci komputerowej Ukrenerho, pozyskiwali przywileje umożliwiające wchodzenie do poszczególnych systemów i rozpoznawali je, zanim podjęli metodyczne działania w celu przerwania dostaw prądu.

 

Zdaniem ekspertki musiał to być dość duży zespół wyposażony w "bardzo poważne narzędzia", a w jego skład wchodził inżynier znający się na infrastrukturze energetycznej.

 

Reuters pisze, że ataki na ukraińską sieć energetyczną są powszechnie postrzegane przez ekspertów jako pierwsze przykłady paraliżowania przez hakerów kluczowych systemów energetycznych, dostarczających ciepło i prąd do milionów gospodarstw domowych. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Przyszli na niedzielną Liturgię. Zamordowali ich muzułmanie!

Redakcja malydziennik

Szokujące! Ksiądz suspendowany za odmowę uznania, że rozwodnicy w ponownych związkach mogą przystępować do Komunii!

Redakcja malydziennik

Uwaga, Komisja Europejska wprowadza rozporządzenie obowiązujące wszystkich kierowców! Co będziesz musiał zrobić?

Redakcja malydziennik
Ładuję....