CYWILIZACJA

To będzie rewolucja: naukowcy już wiedzą jak pokonać superbakterie!

Amerykańscy specjaliści zmodyfikowali znany antybiotyk wankomycynę, który w nowej postaci aż tysiąckrotnie silniej potrafi zwalczać bakterie – informuje PNAS.

Nowy lek będzie dostępny najwcześniej za pięć lat.

 

Wankomycyna jest jednym z antybiotyków, na który oporne są niektóre bakterie, zaliczane tzw. superbakterii, czyli mikrobów szczególnie opornych leczenie. Lek ten znany jest od 60 lat.

 

Dr Dale Boger z Scripps Research Institute wraz ze swym zespołem twierdzi, że wankomycynę poddano rekombinacji molekularnej, dzięki czemu potrafi niszczyć bakterie na trzy nowe sposoby. Jego zdaniem bardzo trudno będzie uodpornić się im na jej potrójne działanie.

 

Na razie przeprowadzono testy jedynie w laboratorium. Wykazały one, że zrekombinowana wankomycyna skutecznie niszczy enterokoki oporne na działanie tego typu antybiotyku, który dotąd był stosowany. Zanim jednak nowy lek trafi do lecznictwa, musi zostać przebadany na zwierzętach, a potem na ludziach (w badaniach klinicznych).

 

Nowej generacji antybiotyki są od dawna oczekiwane przez współczesną medycynę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że pojawia się coraz więcej opornych na leczenie infekcji bakteryjnych. Oporne na antybiotyki superbakterie są już głównym powodem groźnych zakażeń szpitalnych.

 

Według Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, oporne na antybiotyki mikroby powodują co siódmą infekcję szpitalną. Są one odpowiedzialne za najcięższe zakażenia. Związany jest z nimi co czwarty przekraczający 25 dni pobyt chorego w szpitalu. (PAP)

Źródło: PAP Nauka

Komentarze

Zobacz także

Jest taki kraj, który ogłosił się wolnym od Zespołu Downa. Każde dziecko jest tam zabijane!!! KAŻDE!

Pawłowicz do dziennikarza TVN: „Na kolana i przepraszaj”

Adam Gaafar

Zwolnili Polaka, bo upomniał Niemca! „Nawet jakby mi napluł w twarz TO…”

Adam Gaafar
Ładuję....