CYWILIZACJA

Ten wyrok może zachwiać podstawowymi prawami REPUBLIKI OKRĄGŁOSTOŁOWEJ. Czy Gersdorf straci pracę?

Niespełna tydzień pozostał do ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Dokładnie chodzi o tryb wybory pierwszego prezesa SN.

W przyszły wtorek 24 października, w samo południe Trybunał Konstytucyjny przedstawi swoją decyzję co do konstytucyjności wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Obecnie stanowisko to piastuje prof. Małgorzata Gersdorf.

 

TK zajmuje się sprawą na wniosek grupy posłów PiS pod wodzą posła Arkadiusza Mularczyka. Przedstawili oni wątpliwości co do zastosowania procedur wyboru podczas elekcji obecnej pierwszej prezes SN, prof. Gersdorf, a także przedstawiania kandydata na prezesa.

 

Poseł Mularczyk zarzuca, że sposób wyboru szefa Sądu Najwyższego regulowany jest regulaminem SN, a nie konstytucją. "Mamy wątpliwości, czy aktem prawa wewnętrznego, a mianowicie regulaminem, który jest podejmowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, można dokonywać procedury wyboru kandydata na prezesa SN, a następnie przedstawić go prezydentowi (…) W naszej ocenie tak funkcjonujący regulamin i ten cały tryb wyboru ma charakter niekonstytucyjny. To w ustawie o Sądzie Najwyższym powinny być regulowane kwestie procedury wyboru oraz przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa SN" – powiedział Mularczyk.

 

Dodatkowo wnioskodawcy postulują, aby wyrok Trybunału Konstytucyjnego miał charakter aplikacyjny, co oznacza, że skutki czynności byłyby uznane za nieskuteczne. Oznacza to, że nie tylko wybór prof. Gersdorf byłby nieskuteczny, ale także wszystkie czynności przez nią podjęte.

 

Orzeczenie ogłosi TK w składzie: Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Leon Kieres, Justyn Piskorski i Andrzej Zielonacki.

Źródło: dorzeczy.pl

Komentarze

Zobacz także

SZOK Zamordowała własnego męża po… 63 latach pożycia!

Redakcja malydziennik

Policja zatrzymała ucznia w szkole! Pies policyjny znalazł w jego plecaku…

Redakcja malydziennik

Sąd zmusza do szczepienia! Wola rodziców bez znaczenia

Redakcja malydziennik
Ładuję....