CYWILIZACJA

Ten popularny chwast jest jadalny i jaki zdrowy! Teraz jest go pełno

Powszechnie uważa się mniszka lekarskiego za chwast. Na rynku dostępne są nawet specjalne preparaty, które wystarczy rozpylić na trawie, by zwalczyć te jaskrawo-żółte kwiaty. Tymczasem okazuje się, że ta popularna roślina ma wiele cudownych właściwości, dzięki czemu korzystnie wpływa na zdrowie. Co ciekawe, jest w całości jadalna.

Mniszek lekarski występuje w całym naszym kraju. Jaskrawo-żółte mlecze cieszą jednak głównie dzieci – to one plotą z nich wianki, a potem bawią się dmuchawcami. Dorośli traktują jednak mniszka jak chwast i robią wszystko, by wyplenić go z ogrodu. To duży błąd, ponieważ roślina ta jest w całości jadalna i warto włączyć ją do domowego menu. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom korzystnie wpływa na układ pokarmowy i poprawia wygląd skóry.

W kuchni wykorzystuje się głównie kwiaty i liście, bogate w beta-karoten, witaminę D, żelazo, magnez i wapń. Żółte kwiaty korzystnie wpływają na układ pokarmowy, leczą infekcje grzybiczne i brodawki na skórze. Duża ilość flawonoidów oraz kwasu krzemowego sprzyjają zachowaniu młodzieńczego wyglądu na długie lata. 

 

Po mniszka lekarskiego powinny sięgać przede wszystkim osoby zmagające z chorobami wątroby i mające problemy z woreczkiem żółciowym. Napary z mleczy ułatwiają trawienie i odtruwają organizm. 

 

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać właściwości mniszka, należy zrywać go z dala od ruchliwych ulic, ponieważ z łatwością chłonie wszelkie zanieczyszczenia. Liście z powodzeniem mogą zastąpić sałatę lub szpinak, więc warto dodawać je do surówek i kanapek. Świeże, żółte kwiaty sprawdzą się jako jadalna dekoracja.

Źródło: fakt24.pl

Komentarze

Zobacz także

Milioner zamordował 7-latkę. Konała w męczarniach gdy zwyrodnialec zadawał jej katusze

Redakcja malydziennik

Gwałcona przez wujka 10-latka urodziła dziecko. Dziewczynka nie jest tego świadoma, powiedziano jej, że…

Redakcja malydziennik

„Niebawem umrę na AIDS. Szukam rodziców dla mojego synka”. Ten dramatyczny apel matki wyciska łzy

Redakcja malydziennik
Ładuję....