ARCHIWUM

Ten kardynał nie potrafi mówić inaczej, jak tylko szczerze: współczesny Kościół to łódź, która nabiera wody!

Kard. Robert Sarah odpowiedzialny jest w Watykanie za sprawy liturgii. Na każdym jednak kroku pokazuje drogę, jaką powinien kroczyć Kościół. W sprawie Kościoła jako tonącej łodzi pozostawia jednak sporo nadziei: "doświadcza ona tych samych trudności, jakich doświadczył Jezus".

Wizyta w Wandei była moim obowiązkiem. Kościół w Afryce bardzo dużo zawdzięcza pochodzącym stąd misjonarzom. Wielu z nich oddało życie, by dać świadectwo wierze wobec wszystkich narodów – powiedział na zakończenie swej wizyty w tym francuskim regionie kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego uczestniczył w uroczystościach 700-lecia tamtejszej diecezji Luçon. Przy tej okazji spotkał się też z duchowieństwem i świeckimi zaangażowanymi w duszpasterstwo.

 

Kard. Sarah wskazał im na sakramentalny charakter Kościoła, czyli na fakt, że Jezus jest w nim obecny i działa, tak jak niegdyś w Palestynie. Przestrzegł, by nie tracić czasu na czynności, które są właściwe dla zarządzania instytucjami o innym charakterze. Zaznaczył, że Kościół potrzebuje nie tyle reformatorów, co świętych.

 

Rozmawiając z kolei z lokalnym oddziałem Radia RCF, kard. Sarah przyznał, że współczesny Kościół można by porównać do łodzi, która nabiera wody. Podkreślił jednak, że w tej łodzi jest Pan Bóg i na tym opiera się nasza nadzieja. „Łódź Kościoła nigdy nie zatonie. Doświadcza ona tych samych trudności, jakich doświadczył Jezus, ukrzyżowania, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie. Kościół żyje i będzie żył” – powiedział watykański kardynał.

 

Wskazał on również na potrzebę dbania o liturgię, bo od niej, jak podkreślił, zależy nasza wiara. „Jeśli niszczy się liturgię, to tym samym niszczy się wiarę. (…) Dlatego potrzebujemy liturgii naprawdę sakralnej i pięknej, w której człowiek jest zwrócony na Boga. Liturgia to jedyna chwila, kiedy człowiek staje twarzą w twarz z Bogiem” – przypomniał kard. Sarah.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Szwedzka policja potwierdza: 2.000 islamskich ekstremistów kręci się po ich kraju!

Redakcja malydziennik

Czy Poroszenko przeprosił za zbrodnie UPA na Polakach?

Redakcja malydziennik

Wypowiadajcie te słowa nad swoimi dziećmi. Efekt będzie niesamowity!

Redakcja malydziennik
Ładuję....