ARCHIWUM

Telefon zaufania to wcale nie RELIKT przeszłości. „Przez dialog i słuchanie możemy przyczynić się do budowania lepszego świata"

Papież spotkał się z wolontariuszami włoskiego Telefonu Zaufania. 400 wolontariuszom przypomniał jak ważna jest umiejętność słuchania i zwykłej rozmowy. "Dialog jest wyrazem miłości, a to dlatego, że mimo iż nie pomija różnic…"

Włoski Telefon Zaufania („Telefono Amico Italia”) obchodzi właśnie 50-lecie istnienia. Franciszek w trakcie spotkania z jego pracownikami powiedział, że stowarzyszenie to wspiera osoby samotne, zagubione i potrzebujące wysłuchania, co ma szczególne znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Problemy współczesnego społeczeństwa rodzą się bowiem z izolacji i braku dialogu.

 

Problemem są wielkie skupiska ludzi, jak miasta. Pomimo zatłoczenia ulic, mijające się osoby są dla siebie obojętne. Komunikowanie się staje się coraz bardziej wirtualne.

 

„Dialog pozwala nam poznać się i zrozumieć nawzajem swoje potrzeby. Przede wszystkim okazuje on wielki szacunek, ponieważ wymaga od ludzi postawy wzajemnego otwarcia, aby zdać sobie sprawę z najlepszych aspektów naszego rozmówcy. Ponadto dialog jest wyrazem miłości, a to dlatego, że mimo iż nie pomija różnic, może pomóc w szukaniu i podzielaniu szlaków mających na celu dobro wspólne. Przez dialog możemy się nauczyć patrzeć na drugiego nie jako na zagrożenie, ale jako na dar Boży, który stawia nam wyzwania i wymaga, byśmy go uznali. Prowadzenie dialogu pomaga ludziom cywilizować relacje i przezwyciężać nieporozumienia. Gdyby było więcej dialogu – ale prawdziwego dialogu! – w rodzinach, w środowiskach pracy, w polityce, łatwiej rozwiązałoby się wiele kwestii! Kiedy nie ma dialogu, wzrastają problemy, wrastają nieporozumienia i powstają nowe podziały” – mówił Ojciec Święty.

 

 

„Słuchanie drugiego wymaga cierpliwości i uwagi. Tylko ten, kto umie milczeć, potrafi słuchać. Nie można słuchać, kiedy się mówi: trzeba zamknąć usta. Słuchać Boga, słuchać brata i siostry potrzebujących pomocy, słuchać przyjaciela czy kogoś z rodziny. Sam Bóg jest doskonałym przykładem słuchania: za każdym razem, kiedy się do Niego modlimy, słucha nas, niczego nie wymagając, a nawet uprzedza nas i podejmuje inicjatywę, wysłuchując nasze prośby o pomoc. Postawa słuchania, której Bóg jest wzorem, pobudza nas do burzenia murów niezrozumienia, do budowania mostów komunikowania, przezwyciężając izolację i zamykanie się we własnym małym świecie. Ktoś powiedział: aby wprowadzić pokój na świecie, brakuje uszu, brakuje ludzi umiejących słuchać, a to jest konieczne do dialogu” – przypomniał Ojciec Święty.

 

„Przez dialog i słuchanie możemy przyczynić się do budowania lepszego świata, sprawiając, że będzie on miejscem otwartości i szacunku, a w ten sposób stawiając zaporę podziałom i konfliktom” – powiedział Franciszek do wolontariuszy włoskiego Telefonu Zaufania. Zachęcił ich, by z entuzjazmem pełnili tę służbę społeczeństwu, a wtedy nikt nie pozostanie odizolowany i nie zabraknie dialogu ani słuchania, które, jak zauważył Papież, jest „najprostszym wyrazem miłości do braci”.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Sensacja! Powstaje nowa PRAWICOWA partia. Organizuje ją…

Redakcja malydziennik

Nowa konstytucja powinna pilnować … Internetu!

Redakcja malydziennik

Niesamowite! Mała Megan przeżyła poronienie i aborcję. Jak to możliwe?

Redakcja malydziennik
Ładuję....