WYDARZENIA

Tego kraju nie będzie komu odbudowywać. Syria jest zrujnowana, a przez wojnę wyjechało aż 90% specjalistów

Powszechna emigracja z Syrii wskutek działań wojennych oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo dla tego kraju. Na miejscu zostają tylko ludzie biedni i słabo wykształceni.

Migracja ludzi to bomba, która w Syrii wyrządziła najwięcej szkód. Wyjazd Syryjczyków spowodował olbrzymie pustki zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościele – mówił kard. Mario Zenari, nuncjusz apostolski w tym kraju. Dodał, iż według szacunkowych danych z Aleppo wyjechało do dwóch trzecich mieszkających tam chrześcijan, a z całej Syrii około połowa. W kraju odczuwa się ogromny brak specjalistów, szczególnie lekarzy i inżynierów. Od rozpoczęcia wojny z Syrii tych pierwszych wyjechało około 90 proc. Kto może – powiedział – jeszcze dziś szuka możliwości wyjazdu.

 

Kard. Zenari stwierdził, iż z jednej strony zauważa się poprawę sytuacji. Na wielu obszarach działania wojenne prawie ustały. Walki toczą się nadal w południowej części kraju, przy granicy z Jordanią oraz w okolicach Rakki na północy. Podkreślił, że sytuacja chrześcijan jest nadal bardzo trudna, to wielkie i nieustanne cierpienie. Dotyka ono oczywiście wszystkich Syryjczyków, ale grupy mniejszościowe, w tym właśnie chrześcijanie, pozostają szczególnie wystawione na ryzyko. „To, co jest ewidentne – uważa kard. Mari Zenari – to fakt, że Syria cierpi od lat z powodu wojny, za którą stoją silne interesy regionalne i globalne. Dziś na terytorium kraju można się doliczyć co najmniej siedmiu, ośmiu flag różnych narodów, co potwierdza zawiłości konfliktu. Z rewolty obywatelskiej szybko przekształcił się on w wojnę o charakterze międzynarodowym”.

 

Dodajmy, iż według niektórych danych z powodu wojny i nasilenia się przemocy ze strony fundamentalistów islamskich z Iraku i Syrii wyjechało do 80 proc. chrześcijan.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

TO dobije niemiecką gospodarkę! "Zależy od tego ponad milion miejsc pracy"

Ten kraj nie ugnie się przed totalitarnym dyktatem i będzie chronił najsłabszych

Redakcja malydziennik

Ale jaja! Piękna brunetka z konkursu piękności okazała się…

Ładuję....