CYWILIZACJA

Tego kraju nie będzie komu odbudowywać. Syria jest zrujnowana, a przez wojnę wyjechało aż 90% specjalistów

Powszechna emigracja z Syrii wskutek działań wojennych oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo dla tego kraju. Na miejscu zostają tylko ludzie biedni i słabo wykształceni.

Migracja ludzi to bomba, która w Syrii wyrządziła najwięcej szkód. Wyjazd Syryjczyków spowodował olbrzymie pustki zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościele – mówił kard. Mario Zenari, nuncjusz apostolski w tym kraju. Dodał, iż według szacunkowych danych z Aleppo wyjechało do dwóch trzecich mieszkających tam chrześcijan, a z całej Syrii około połowa. W kraju odczuwa się ogromny brak specjalistów, szczególnie lekarzy i inżynierów. Od rozpoczęcia wojny z Syrii tych pierwszych wyjechało około 90 proc. Kto może – powiedział – jeszcze dziś szuka możliwości wyjazdu.

 

Kard. Zenari stwierdził, iż z jednej strony zauważa się poprawę sytuacji. Na wielu obszarach działania wojenne prawie ustały. Walki toczą się nadal w południowej części kraju, przy granicy z Jordanią oraz w okolicach Rakki na północy. Podkreślił, że sytuacja chrześcijan jest nadal bardzo trudna, to wielkie i nieustanne cierpienie. Dotyka ono oczywiście wszystkich Syryjczyków, ale grupy mniejszościowe, w tym właśnie chrześcijanie, pozostają szczególnie wystawione na ryzyko. „To, co jest ewidentne – uważa kard. Mari Zenari – to fakt, że Syria cierpi od lat z powodu wojny, za którą stoją silne interesy regionalne i globalne. Dziś na terytorium kraju można się doliczyć co najmniej siedmiu, ośmiu flag różnych narodów, co potwierdza zawiłości konfliktu. Z rewolty obywatelskiej szybko przekształcił się on w wojnę o charakterze międzynarodowym”.

 

Dodajmy, iż według niektórych danych z powodu wojny i nasilenia się przemocy ze strony fundamentalistów islamskich z Iraku i Syrii wyjechało do 80 proc. chrześcijan.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Dominika Figurska dla „Małego Dziennika”: Jak wychować dzieci na patriotów?

Redakcja malydziennik

Uwaga, Użytkownicy drukarek HP, to koniec zamienników! Firma szykuje wielkie porządki

Redakcja malydziennik

Oto kiedy przyjdzie ratunek dla Charliego! Światowy specjalista przybędzie do Londynu w…

Ładuję....