POLITYKA

Tego jeszcze nie było: zniknie jedna z polskich gmin. Co się z nią stanie?

Gmina Ostrowice leży w administracyjnych granicach województwa zachodniopomorskiego. Gmina zadłużyła się tak mocno, że nie jest w stanie dalej funkcjonować.

Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło działania, które mają doprowadzić do włączenia Ostrowic w obszar gminy Drawsko Pomorskie. O sprawie poinformowało biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

 

W ubiegłym roku Ostrowice zostały zadłużone na przeszło 34 miliony złotych, podczas gdy roczne dochody oscylowały w okolicach 10 mln zł. Eksperci Regionalnej Izby Obrachunkowej uznali, że gmina sama sobie z tym nie poradzi.

 

Wójt gminy postanowił jednak szukać innego wyjścia – na portalu crowdfundingowym utworzył apel "Save Ostrowice" i wysłał listy do fundacji Billa Gatesa. Bez skutku. Zadłużenie rosło, gdyż próbowano z niego opłacić szkoły, oświetlenie dróg i budowę wodociągu.

 

To pierwsza taka sytuacja w Polsce. Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski doszedł do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie przyłączenie Ostrowic do gminy Drawsko Pomorskie. Ciągle nie jest znana data oficjalnego połączenia gmin.

Źródło: wprost.pl

Komentarze

Zobacz także

Czy Trump wywoła wojnę nuklearną?

Chińczycy pokochali wnuczkę Donalda Trumpa. Sami przyznacie, że Arabella jest NIESAMOWITA

Redakcja malydziennik

Urodzona i wrzucona do śmietnika… W tym kraju dla DZIEWCZYNEK nie ma litości

Ładuję....