POLITYKA

Tego jeszcze nie było. Z powodu smogu zamknięte szkoły!

O zawieszeniu zajęć we wszystkich szkołach w Rybniku (Śląskie) we wtorek i środę w związku z bardzo złą jakością powietrza zdecydował w poniedziałek prezydent miasta Piotr Kuczera.

Jak podała asystentka prezydenta Agnieszka Skupień, prezydent podjął taką decyzję w związku przekroczeniem o ponad tysiąc procent dopuszczalnej normy stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Podstawą jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

 

Skupień poinformowała, że uczniowie, którymi rodzice nie będą mogli się zająć w czasie zawieszenia lekcji, będą mieli zapewnioną opiekę.

 

Wcześniej prezydent Rybnika zdecydował, że w związku ze złą jakością powietrza mieszkańcy w poniedziałek i wtorek będą mogli za darmo korzystać z miejskiej komunikacji. Bezpłatny przejazd jest możliwy w poniedziałek od 10 rano na wszystkich liniach rybnickiego Zarządu Transportu Zbiorowego. Pasażerowie mogą podróżować autobusami bez konieczności rejestracji przejazdu i zakupu biletu.

 

"W związku z alarmem smogowym przypominamy, że zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu" – podał rybnicki magistrat.

 

Od niedzieli normy emisji pyłu PM10 (poziom dopuszczalny to 50 mikrogramów na metr sześc. średnio na dobę) przekroczone zostały niemal w całym regionie – godzinne odczyty informują o przekroczeniach o kilkaset procent, a w skrajnych przypadkach nawet powyżej 2 tys. procent. Zanieczyszczone powietrze jest – oprócz Rybnika – m.in. w Żywcu, Tychach, Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie.

 

Samorządowcy z Rybnika zaapelowali w poniedziałek do mieszkańców o to, by przynajmniej na czas przekroczeń poziomu alarmowego ograniczyli spalanie paliw złej jakości, jak muły i miały węglowe, oraz w miarę możliwości korzystali z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy – jeśli w gospodarstwie domowym są inne źródła ciepła. Kolejna prośba dotyczy niepalenia w kominkach, jeżeli nie są one jedynym źródłem ogrzewania mieszkań. "Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych" – czytamy w rybnickim komunikacie.

 

Jeśli zanieczyszczenie powietrza przekracza 200 mikrogramów pyłu na m sześc., musi być podane do publicznej wiadomości, natomiast przekroczenie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza stan alarmowy, kiedy należy starać się ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

 

Smog potęguje bezwietrzna pogoda – a taka właśnie – przy 15-stopniowym mrozie – jest w woj. śląskim od niedzieli. W niedzielę służby środowiskowe prognozowały, że w poniedziałek jakość powietrza będzie się sukcesywnie poprawiać, choć zanieczyszczenie nie spadnie poniżej 200 mikrogramów na m sześc.

 

W czasie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza chorzy na serce mogą odczuwać bóle w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą m.in. kaszleć, odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej, płycej oddychać. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej – ostrzega inspektorat ochrony środowiska.

 

Gdy pył zawieszony w powietrzu osiąga poziom powyżej 200-300 mikrogramów na m sześc., odradza się wszelkie aktywności na zewnątrz. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum – radzą specjaliści. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Dobre wieści. Polacy kupują broń… Przestajemy być bezbronni

Redakcja malydziennik

Co najmniej 11 zabitych podczas sylwestrowej zabawy. Uzbrojony mężczyzna wszedł na imprezę

Redakcja malydziennik

Przerażające! Codziennie pijemy PLASTIK. Jak to odbije się na naszym zdrowiu?

Redakcja malydziennik
Ładuję....