POLITYKA

Talibowie ranili polskiego żołnierza w bazie Bagram w Afganistanie

Polski żołnierz został lekko ranny w wyniku ataku w bazie Bagram w Afganistanie, żołnierz trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – poinformowało w sobotę w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Resort obrony poinformował, że do ataku w bazie Bagram doszło 12 listopada około godz. 1.00 czasu polskiego (05.38 czasu lokalnego) i w jego wyniku jeden z polskich żołnierzy został lekko ranny. 

 

"Żołnierz został przewieziony do szpitala w Bagram i tam pozostaje pod opieką personelu medycznego. Lekarze określają jego stan jako stabilny, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rodzina żołnierza została powiadomiona o zdarzeniu" – poinformowało w komunikacie MON.

 

Obecnie – jak podało MON – trwają czynności wyjaśniające ws. ustalenia przyczyn i skutków ataku.

 

Według źródeł NATO odpowiedzialność za potężną eksplozję w sobotę rano w amerykańskiej lotniczej bazie w Bagram, położonej na północ od stolicy afgańskiej stolicy Kabulu, wzięli talibowie. W eksplozji zginęły co najmniej cztery osoby, a 14 zostało rannych. Do wybuchu doszło w pobliżu kantyny tej największej amerykańskiej bazy w Afganistanie.

 

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przyznał się na Twitterze, że jego ugrupowanie stoi za zamachem w bazie Bagram. Baza ta jest regularnie atakowana przez talibów. W grudniu ubiegłego roku jadący na motocyklu kamikadze wysadził się w powietrze w pobliżu bazy, zabijając sześciu amerykańskich żołnierzy.

 

Talibowie opanowali znaczne obszary Afganistanu po zakończeniu głównej misji NATO w tym kraju w 2014 roku; obecnie kontrolują więcej terytorium niż kiedykolwiek od obalenia ich reżimu przez wojska USA w 2001 roku.

 

(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Po meczu z Izraelem oskarżyli PZPN o… antysemityzm. Wszystko przez TEN WPIS

Adam Gaafar

Niemiecka telewizja musi przeprosić Polskę za "polskie obozy zagłady". WRESZCIE!

Redakcja malydziennik

Grzegorz Braun o filmie Sekielskich: To być może otwarcie nowej epoki

Adam Gaafar
Ładuję....