CYWILIZACJA

Tak wygląda PRAWDZIWY koniec świata! Pielgrzymi nigdy nie mieli co do tego wątpliwości!

Koniec świata wcale nie musi oznaczać apokalipsy. Aż do czasu przewrotu kopernikańskiego w XVI wieku oprócz spodziewanego kataklizmu mającego zakończyć życie na Ziemi, istniała prozaiczna krawędź Ziemi.

A przynajmniej takie ludzie odnosili wrażenie – do XVI wieku powszechnie uważano, że nasza planeta jest płaska. Dlatego napotykane przeszkody naturalne nie pozwalające zobaczyć innego kontynentu jak skaliste półwyspy uważano za krawędź świata.

 

Jeden z nich znajduje się w hiszpańskiej Galicji – Finisterre nie jest nawet najdalej wysuniętym na zachód przylądkiem w tym kraju. Jednak wiecznie spowity w chmurach, będący zwieńczeniem niebezpiecznego dla żeglarzy wybrzeża nazwany został Finisterre – czyli kraniec ziemi.

 

Finisterre, albo Fisterra, jak brzmi jego nazwa w języku galicyjskim, znane jest głównie dzięki pielgrzymkom do Santiago de Compostela – wielu wędrowców postanawia udać się dodatkowe 90 km aby zobaczyć skalisty przylądek o który rozbijają się fale Atlantyku.

 

Dla jednych to czas na refleksję, dla innych dodatkowe wyzwanie, a dla części ostatni moment na spalenie ubrań. Obecnie wielu pielgrzymów na znak rozpoczęcia nowego życia pali stare rzeczy. Nie jest to jednak zwyczaj praktykowany od dawna. W średniowieczu ubrania po przebytej pielgrzymce, w których przebyto Camino de Santiago, palono na dachu katedry. 

Źródło: MałyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Ta przepowiednia ojca Klimuszko o inwazji islamistów i zagładzie Włoch się właśnie spełnia!

Redakcja malydziennik

A jednak! IMGW ostrzega Polaków. ZOBACZ co się może wydarzyć!

Redakcja malydziennik

Ojciec Alfiego zmienia zdanie! ZOBACZ najnowsze fakty na temat chłopca!

Redakcja malydziennik
Ładuję....