CYWILIZACJA

Tak umierają Szwedzi: bez pieniędzy i w samotności, a na pogrzebach omija się nawet…

Coraz większa liczba obywateli Szwecji umiera bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Nie mają żadnych krewnych, a ich konta świecą pustkami. W takiej sytuacji pogrzeby organizują władze lokalne. Wobec powiększającego się problemu wybierają jednak… skróconą wersję pogrzebu.

Co roku umiera ponad 90.000 ludzi w Szwecji. Spośród nich około 10.000 nie ma żadnych oszczędności na koncie, podaje Szwedzki Urząd Skarbowy. Dochodzi do tego problem samotności – albo zmarły nie miał rodziny, albo się do niego nie przyznaje. W takiej sytuacji za pogrzeb odpowiadają lokalne gminy.

 

Służby socjalne zmagają się z rosnącą liczbą pochówków, które muszą zorganizować. Według związku zrzeszającego przedsiębiorstwa pogrzebowe (SBF) taka sytuacja jest faktem. Wzrost obowiązków wobec władzy oznacza też, w wypadku Szwecji, drogę na skróty. "Zawsze pogrzeby odzwierciedlały dobrobyt społeczeństwa" – mówił thelocal.se Ulf Lerneus, szef SBF.

 

W Malmö urzędnicy dostrzegają także lekki wzrost aplikacji o wyższy zasiłek pogrzebowy. Obecnie obowiązujący nie pokrywa wszystkich kosztów. Co roku wpływało około 25 takich wniosków. Jednak w 2016 roku było ich 450 w samym Malmö. Koszty tną też władze lokalne.

 

SBF donosi, że urzędy coraz częściej wybierają pochówek bez odpowiedniej ceremonii. "Ciało transportowane jest bezpośrednio z kostnicy do krematorium" – mówił Ulf Lerneus. Z drugiej strony krewni zainteresowani pochówkiem zmarłego, szczególnie gdy korzysta się z jego schedy, wybierają bogatsze opcje pogrzebu.

 

Wygodnie żyje się samemu. Do czasu, kiedy na starość trzeba zrobić herbatę, a nie można się ruszyć z fotela. Albo trzeba zorganizować pogrzeb.

Źródło: thelocal.se

Komentarze

Zobacz także

Pojmała go już policja, ale wcześniej rozpowszechniał pornografię i sam ją tworzył. Z udziałem własnego dziecka

Meksykanie nie tracą nadziei! Spod gruzów ratownicy wyciągnęli żywą dziewczynkę

Redakcja malydziennik

Nowe fakty ws. zamordowanej 10-latki! „Czekał na nią pod domem, broniła się”

Adam Gaafar
Ładuję....