ARCHIWUM

Tak nas widzą w Ameryce: Polska to europejska potęga, a Ameryka stoi z nią ramię w ramię

"Podczas swej wizyty w Polsce prezydent Donald Trump pochwali odwagę Polaków w najciemniejszych okresach historii i podkreśli, że Polska wyrosła na europejską potęgę" – zapowiedział w czwartek prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, H.R. McMaster.

Omawiając w czwartek w Białym Domu program drugiej podróży zagranicznej prezydenta Trumpa, gen. H.R. McMaster podkreślił, że w rozmach zaplanowanych na 6 lipca w Warszawie, a także w trakcie spotkań Trumpa z przywódcami G20 dominować będzie "kwestia wypracowania wspólnej strategii wobec Rosji".

 

Druga podróż zagraniczna Trumpa rozpocznie się 5 lipca, nazajutrz po amerykańskim Dniu Niepodległości obchodzonym w rocznicę wydania 4 lipca 1776 r. proklamacji niepodległości Stanów Zjednoczonych.

 

Podczas wizyty w Warszawie, która będzie pierwszym etapem podróży prezydenta, Donald Trump w "ważnym przemówieniu" na Placu Krasińskich będzie mówił o bohaterstwie Polaków, bliskim polsko-amerykańskim sojuszu wojskowym i współpracy w dziedzinie energetyki – zaznaczył prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego.

 

Gen. Herbert Raymond McMaster powiedział także, że amerykański przywódca przyjeżdża do Warszawy, by pokazać światu, że Ameryka stoi z Polską ramię w ramię i że oba kraje mają wspólne interesy zarówno w sferze gospodarczej, jak i w sferze bezpieczeństwa.

 

"Prezydent wezwie wszystkie kraje, by stawiając czoło obecnym wyzwaniom czerpały inspirację z ducha narodu polskiego" – zaznaczył.

 

Także McMaster poinformował, że w Warszawie prezydent Trump wygłosi przemówienie adresowane do przywódców państw tzw. Trójmorza. Skupi się w nim na budowie infrastruktury energetycznej i zagadnieniach bezpieczeństwa surowcowego. Podkreśli geostrategiczne znaczenie dla całego regionu pierwszej dostawy amerykańskiego gazu skroplonego do Polski.

 

Rosja będzie dominującym zagadnieniem w rozmowach amerykańskiego prezydenta z europejskimi przywódcami – wskazał w czwartek McMaster. Oczekuje się ponadto, że Trump podczas swej drugiej od zaprzysiężenia wizyty w Europie po raz pierwszy spotka się "twarzą w twarz" z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

 

Program i tematyka tego spotkania – jak poinformował McMaster – nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone.

 

"Prezydent dał jednak jasno do zrozumienia, że chciałby, by Stany Zjednoczone i cały świat wypracowały bardziej konstruktywne relacje z Rosją. Zarazem prezydent jasno pokazał, iż zrobimy wszystko, co konieczne, aby powstrzymać destabilizacyjne zachowania Rosji" – podkreślił prezydencki doradca.

 

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Nie wierzysz w piekło? Spójrz na aborcję, eutanazję, homoseksualizm… Co zrobić by z nimi skończyć? Tej rady nie wolno przegapić!

Redakcja malydziennik

Czy jest sens dialogu NATO z Rosją? Takie pytanie stawia ważny polski polityk

Redakcja malydziennik

Australia mówi NIE łatwemu uzyskaniu obywatelstwa. Jeśli chcesz zostać Australijczykiem musisz …

Redakcja malydziennik
Ładuję....