ARCHIWUM

TAK JEST! Komisja Europejska wycofuje zarzuty przeciwko Polsce!

Komisja Europejska potwierdziła w środę, że podjęła decyzję o wycofaniu z Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce za niewdrożenie do krajowego prawa unijnych przepisów dotyczących naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków.

Jak poinformowała na konferencji prasowej rzeczniczka KE Vanessa Mock, decyzja została podjęta ze względu na wdrożenie przez Polskę unijnych regulacji. "To dobra wiadomość, ponieważ ta sprawa była przed Trybunałem Sprawiedliwości. Oceniliśmy działania dotyczące transpozycji i uznaliśmy, że Polska faktycznie wdrożyła dyrektywę BRRD" – powiedziała Mock na konferencji prasowej w Brukseli.

 

Przepisy dyrektywy BRRD, która jest zasadniczym elementem unii bankowej, mają zapewnić, by banki na skraju niewypłacalności mogły zostać poddane restrukturyzacji bez ponoszenia przez podatników kosztów ich ratowania. Przyjęto je, by zwiększyć bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego po ostatnim kryzysie finansowym.

 

Poza Polską w 2015 r. pozwane zostały w tej sprawie także Czechy, Luksemburg, Holandia, Rumunia oraz Szwecja. Termin transpozycji przepisów do prawa krajowego upłynął 31 grudnia 2014 roku.

 

Regulacje te wprowadzają zasadę bail-in, czyli strat akcjonariuszy i niektórych wierzycieli w przypadku upadku i restrukturyzacji banku. Zapewniają też organom krajowym niezbędne narzędzia i uprawnienia pozwalające ograniczyć liczbę banków i dużych firm inwestycyjnych znajdujących się w trudnej sytuacji lub zmuszonych do ogłoszenia upadłości. Chodziło też o ustanowienie mechanizmów współpracy na wypadek upadłości banków transgranicznych.

 

Na mocy przyjętych wiosną 2014 r. przepisów banki zobowiązane są do przygotowania planów naprawy w celu przezwyciężenia trudnej sytuacji finansowej. Tworzone mają być również krajowe fundusze gromadzące środki na cele restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.

 

Wniesienie przez KE sprawy do Trybunału groziło nałożeniem dziennej kary pieniężnej na Polskę, która miałaby być naliczana aż do dokonania pełnej transpozycji. Wysokość kary oblicza się w sposób uwzględniający zdolności płatnicze państwa członkowskiego oraz czas trwania i wagę uchybienia zobowiązaniom.

 

Przyjęta przez Polskę w maju 2016 roku ustawa wdrażająca przepisy BRRD szczegółowo reguluje przebieg procesu przymusowej restrukturyzacji banków, łącznie z zasadami współpracy organu przymusowej restrukturyzacji (BFG) z organem nadzoru (KNF) i pozostałymi instytucjami sieci bezpieczeństwa finansowego (MF i NBP) oraz organami przymusowej restrukturyzacji z innych państw w ramach prowadzenia tego postępowania w odniesieniu do grup bankowych.

 

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

ZOBACZ jakie cuda dzieją się za wstawiennictwem Czarnej Madonny! NIESAMOWITE!

Redakcja malydziennik

Eksperci nie mają wątpliwości: Cyberterroryści z Darknetu będą chcieli zmienić wynikin europejskich wyborów!

Redakcja malydziennik

W końcu wychodzą z ubóstwa! Dzięki 500 plus do rodzin trafiły miliardy złotych

Redakcja malydziennik
Ładuję....