WYDARZENIA

Ta zabawa źle się skończyła. Lepiej uważaj w co grasz, bo ten człowiek trafi do więzienia na… 3,5 roku. Wszystko przez pokemony

Bloger z Jekaterynburga, który w świątyni prawosławnej grał w grę Pokemon Go i zrelacjonował to w internecie, został w czwartek skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu za obrazę uczuć religijnych i podżeganie do nienawiści na tle religijnym.

Rusłan Sokołowski otrzymał również karę pracy poprawczej.

 

Mężczyzna został zatrzymany w zeszłym roku i oskarżony o znieważenie uczuć religijnych. W sierpniu 2016 roku na swoim kanale w serwisie YouTube opublikował opatrzone satyrycznymi komentarzami nagranie wideo z gry w Pokemon Go w jekaterynburskiej cerkwi Na Krwi. Świątynia znajduje się w miejscu, gdzie stał dom kupca Ipatiewa, w którym w 1918 roku bolszewicy zamordowali ostatniego cara Mikołaja II i jego rodzinę.

 

Sprawa blogera stała się głośna, gdy na procesie prokurator zażądał dla niego kary bezwzględnego pozbawienia wolności – 3,5 roku pobytu w kolonii karnej. Ponadto jeszcze w trakcie śledztwa pojawił się dodatkowy zarzut związany z tym, że podczas rewizji – jak twierdzi śledztwo – u Sokołowskiego znaleziono długopis z wmontowaną kamerką wideo.

 

Śledczy uznali, że na nagraniach opublikowanych w internecie Sokołowski dopuścił się znieważenia uczuć wyznawców prawosławia i islamu. Eksperci powoływali się przy tym na fakt, że Sokołowski "negował istnienie Boga". Prokuratura dopatrzyła się również w jednym z nagrań "nastrojów antykonstytucyjnych" i wyśmiewania się z osoby prezydenta Rosji.

 

Adwokaci blogera wskazywali, że konkretnych znieważonych osób nie ustalono. Argumentowali też, że zarzuty opierały się tylko na ekspertyzach psychologiczno-lingwistycznych, przy czym opinie ekspertów nie były zgodne.

 

Sam Sokołowski argumentował w trakcie procesu, że jest z przekonania ateistą i że nie przeszkadzał nikomu w wyznawaniu religii. "Być może jestem idiotą, ale nie jestem ekstremistą" – mówił w ostatnim słowie.

 

Zgodnie z czwartkowym wyrokiem w ciągu miesiąca od jego uprawomocnienia się Sokołowski musi usunąć z internetu treść łącznie dziewięciu nagrań wideo.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Ks. Dziewiecki zdemaskował gender. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

KOSZMAR. 68 dzieci zginęło podczas samobójczego zamachu! Potrzeba wiele modlitwy

Redakcja malydziennik

Ci ludzie nie czują się tu komfortowo! 11-letnie dziecko imigrantów właśnie popełniło samobójstwo

Redakcja malydziennik
Ładuję....