CYWILIZACJA

Ta choroba co roku zabija 1 400 000 osób! Jak się przed nią bronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to zakażenie powodujące chorobę wątroby o ostrym przebiegu. Co roku na świecie umiera na nią prawie 1,4 mln ludzi. Dzisiaj obchodzimy światowy dzień tej choroby. Jak się przed nią bronić?

Siedem lat temu 28 lipca WHO ustanowiła Światowy Dzień WZW, dokładnie w dniu rocznicy urodzin Barucha Samuela Blumberga (1925-2011) – amerykańskiego lekarza, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby to czwarta (obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS) choroba zakaźna, która znalazła się na celowniku WHO. Organizacja Zdrowia prowadzi działania podnoszące świadomość społeczeństwa dotyczącą tej choroby.

WZW zabija rocznie około 1,4 miliona ludzi na całym świecie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) – to tzw. żółtaczka wszczepienna. Zakażeniu można ulec poprzez krew bądź kontakty seksualne. Do zakażenia dochodzi placówkach medycznych, salonach kosmetycznych, fryzjerskich bądź tatuażu. W Polsce na WZW typu B co roku zapada około 1500 osób, według szacunków ok. 500 tysięcy Polaków jest nosicielami tego wirusa.

Drugi groźny rodzaj zapalenia wątroby (WZW typu C) powoduje wirus HCV, który przenosi się poprzez krew. Liczba zakażonych HCV w Polsce szacowana jest na 200-230 tysięcy, na całym świecie zakażonych wirusem jest blisko 170 mln.

Wykrycie zakażenia wątroby ze z względu na  fakt, że przebiega ono bezobjawowo nawet przez 20-30 lat. Po upływie tego czasu może dojść do włóknienia wątroby, marskości bądź pojawienia się nowotworu narządu. Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie WZW typu C było drogie, przykre i mało skuteczne. Obecnie na rynku dostępna jest nowa generacja leków przeciwwirusowych, które podniosły skuteczność z kilku procent (lata 90.) do prawie 100 procent skuteczności.

Przed WZW typu A i B można się zaszczepić i uzyskać odporność. Nie istnieje jednak szczepionka na WZW typu C.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze

Zobacz także

Czy Polska postara się o kolejnego Vinciego? Dziś w nocy aukcja ostatniej pracy Leonardo wartej miliardy!

Redakcja malydziennik

Potężna erupcja włoskiego wulkanu! Trwa ewakuacja wyspy, są pierwsze ofiary [WIDEO]

Adam Gaafar

BOMBA w stolicy Norwegii! Policjanci pojmali już podejrzanego, nie podała skąd pochodzi, ale…

Redakcja malydziennik
Ładuję....