CYWILIZACJA

Szykuje się wielki protest przeciwko bluźnierczej "Klątwie" ZOBACZ!

Młodzież Wszechpolska zamierza protestować w piątek przed Teatrem Powszechnym w Warszawie, który tego dnia wznawia wystawianie spektaklu "Klątwa” Olivera Frljicia. O interwencję w tej sprawie MW zwróciła się do Prokuratora Generalnego oraz ministra kultury.

"Jako Młodzież Wszechpolska w ostatnim czasie skierowaliśmy cztery wnioski: do Prokuratora Generalnego, do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wniosek do prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz wniosek do władz Teatru Powszechnego. Te wszystkie pisma wnoszą o jedną rzecz: o wszczęcie odpowiednich działań, które będą miały na celu zniesienie tego spektaklu, ukrócenie tego procederu" – poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski.

 

Zapowiedział, że w piątek pod warszawskim Teatrem Powszechnym odbędzie się demonstracja sprzeciwiająca się ponownemu wystawianiu spektaklu "Klątwa", który jego zdaniem, obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje. Dodał, że do udziału w pikiecie zostali zaproszeni działacze Ruchu Narodowego oraz Obozu Narodowo-Radykalnego. "My, jako nacjonaliści, nie pozwolimy aby takie rzeczy w przestrzeni publicznej były obecne" – podkreślił.

 

Zdaniem Pławskiego, fakt, że "Klątwa", mimo licznych protestów, dalej będzie wystawiana, świadczy o słabości organów państwa. "To że w dniu jutrzejszym w tym Teatrze znowu ta +pseudosztuka+ będzie wystawiana pokazuje, że organy państwowe nie radzą sobie z tym w odpowiedni sposób" – mówił rzecznik MW. "Jeżeli organy państwowe nie zainterweniują w odpowiedni sposób, mamy nadzieję, że sprawy we własne ręce wezmą polscy obywatele – dodał.

 

Prezes warszawskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch uważa, że treści zawarte w "Klątwie" nie tylko godzą w uczucia religijne, ale też są sprzeczne z polskim prawem. Zapowiedział, że Młodzież Wszechpolska będzie dążyć do tego, aby odwołano już zaplanowane terminy wystawiania "Klątwy" w kalendarzu Teatru Powszechnego.

 

"Klątwa" Olivera Frljicia, która miała swoją premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich; Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie. W mediach pojawiła się także informacja, że TVP zerwała współpracę z aktorką Julią Wyszyńską, która w "Klątwie" wystąpiła.

 

Teatr Powszechny oświadczył, że spektakl ma na celu pokazanie "różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu". (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

To zdjęcie wstrząsnęło całym światem! Jak dziś wygląda ten chłopiec?

To był naprawdę cud! Zobacz jak Matka Boża pokonała bolszewików

Redakcja malydziennik

Ponad 350 nieletnich piłkarzy regularnie homoseksualnie gwałconych…

Redakcja malydziennik
Ładuję....