ARCHIWUM WYDARZENIA

Szykuje się powtórka z Czarnobyla? W Rosji wybuchł reaktor, a władze…

8 sierpnia podano, że na rosyjskim poligonie w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim doszło do wybuchu rakiety manewrującej. Rosyjskie władze nie podały, że rakieta mogła zawierać ładunek jądrowy, a na poligonie pracowano nad stworzeniem małego reaktora. Zatajanie przez  Moskwę informacji o wypadku nuklearnym przywodzi naturalnie na myśl podobne działania z czasów awarii reaktora w Czarnobylu…

Jak podaje agencja Reuters, w wyniku eksplozji zginęli pracownicy Ministerstwa Obrony i Rosatom. Zdaniem zachodnich ekspertów silnik rakietowy mógł posiadać instalację jądrową.

Czytaj także: Tak POLSCY kierowcy radzą sobie z UCHODŹCAMI! ZERO LITOŚCI! [WIDEO]

Przypuszczenia specjalistów potwierdzają informacje w lokalnych rosyjskich mediach, które pojawiły się kilka dni po incydencie. Zgodnie z nimi katastrofa mogła spowodować zanieczyszczenie promieniowaniem. Z tego powodu zatoka Dźwińska nad Morzem Białym została zamknięta dla żeglugi na miesiąc. Okoliczni mieszkańcy mają też ponoć gromadzić jod, który stosuje się w celu zmniejszenia skutków promieniowania.

Władze w Siewierodwińsku podały natomiast, że doszło do „krótkotrwałego” wzrostu promieniowania, jednak wkrótce wycofały tę informację bez podania przyczyny.

Zgodnie z nowymi doniesieniami na poligonie pracowano nad stworzeniem „małego reaktora”, jak nazywano potocznie rakietę z ładunkiem nuklearnym.

W oficjalnych komunikatach rosyjskie władze wspominają jednak tylko o wybuchu silnika rakietowego na paliwo ciekłe. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że poziom promieniowania jest w normie. Innego zdania jest jednak organizacja Greenpeace, która donosi, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę

Zatajanie przez  Moskwę informacji o wypadku nuklearnym przywodzi naturalnie na myśl podobne działania z czasów awarii reaktora w Czarnobylu… Uwagę na ten oczywisty fakt zwrócił jeden z przedstawicieli administracji Donalda Trumpa, która powiedział w rozmowie z agencją Reuters:

„Przypomina nam to łańcuch wydarzeń z czasów (katastrofy w) Czarnobylu, który rodzi pytanie, czy Kreml stawia na pierwszym miejscu dobro rosyjskiego społeczeństwa czy utrzymywanie władzy”. 

Rosatom poinformował w czwartek, że w wyniku eksplozji zginęło pięciu jego pracowników. Natomiast Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych.

Źródło: Onet.pl

Komentarze

Zobacz także

Już jest! „Maluch” dla Toma Hanksa gotowy. I zachwyca

Mary Wagner pisze list do Polaków! PRZECZYTAJ

Redakcja malydziennik

"Pracujące niedziele niosą PUSTKĘ i PRZYGNĘBIENIE" – piszą biskupi i apelują – niedziela powinna być WOLNA od pracy

Ładuję....