ARCHIWUM

Szybciej zabiją nas bakterie niż AIDS. Dowiedz się, dlaczego?

Przez najbliższe trzy dekady 10 mln ludzi rocznie będzie umierać na świecie z powodu błędnego stosowania leków przeciw zakażeniom bakteryjnym. Polska znajduje się w grupie państw, gdzie po takie kuracje sięga się za często – pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Polska znajduje się w dziesiątce największych konsumentów antybiotyków na 30 sklasyfikowanych państw europejskich.

 

"Tylko w zeszłym roku w naszych aptekach sprzedano 38,5 mln opakowań antybiotyków. O 2,5 mln więcej niż rok wcześniej" – pisze "DGP" powołując się na dane przedstawione przez Quintles IMS.

 

"Z tych danych wynika, że Polacy na podstawie lekarskich decyzji zapadających poza szpitalami przyjmują ok. 22,8 definiowanych dawek dobowych (DDD) na 1 tys. mieszkańców. Dla porównania w Holandii jest to 10,6 DDD" – alarmuje dziennik, wskazując, że zużycie antybiotyków w polskich szpitalach jest o wiele niższe i bardziej racjonalne. Wynosi ono 1,4 DDD na 1 tys. mieszkańców. Najniższy wskaźnik odnotowano w Holandii – 1 DDD na 1 tys. mieszkańców.

 

Problem polega na tym, że niezwykle szybko powstają szczepy bakterii, które uodparniają się na antybiotyki, a ich liczba dramatycznie rośnie.

 

"Efekty są już w Polsce wyraźnie widoczne. Z ostatnich danych sanepidu wynika, że rośnie też liczba pacjentów zakażonych odpornymi bakteriami w szpitalach. W zeszłym roku zarejestrowano 4,4 tys. takich przypadków. Rok wcześniej było ich o półtora tysiąca mniej" – podsumowuje "DGP". 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

W kalendarzu adwentowym znalazła wołanie o pomoc. Tak pracują współcześni niewolnicy?

Redakcja malydziennik

NAJNOWSZY SONDAŻ: Opozycja totalna na deskach! Nie można jej docucić!

Redakcja malydziennik

Krajowa Rada Sądownictwa działa w sposób NIEKONSTYTUCYJNY. Wreszcie będzie można się wziąć za reformę tego układu

Redakcja malydziennik
Ładuję....