POLITYKA

Szybciej zabiją nas bakterie niż AIDS. Dowiedz się, dlaczego?

Przez najbliższe trzy dekady 10 mln ludzi rocznie będzie umierać na świecie z powodu błędnego stosowania leków przeciw zakażeniom bakteryjnym. Polska znajduje się w grupie państw, gdzie po takie kuracje sięga się za często – pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Polska znajduje się w dziesiątce największych konsumentów antybiotyków na 30 sklasyfikowanych państw europejskich.

 

"Tylko w zeszłym roku w naszych aptekach sprzedano 38,5 mln opakowań antybiotyków. O 2,5 mln więcej niż rok wcześniej" – pisze "DGP" powołując się na dane przedstawione przez Quintles IMS.

 

"Z tych danych wynika, że Polacy na podstawie lekarskich decyzji zapadających poza szpitalami przyjmują ok. 22,8 definiowanych dawek dobowych (DDD) na 1 tys. mieszkańców. Dla porównania w Holandii jest to 10,6 DDD" – alarmuje dziennik, wskazując, że zużycie antybiotyków w polskich szpitalach jest o wiele niższe i bardziej racjonalne. Wynosi ono 1,4 DDD na 1 tys. mieszkańców. Najniższy wskaźnik odnotowano w Holandii – 1 DDD na 1 tys. mieszkańców.

 

Problem polega na tym, że niezwykle szybko powstają szczepy bakterii, które uodparniają się na antybiotyki, a ich liczba dramatycznie rośnie.

 

"Efekty są już w Polsce wyraźnie widoczne. Z ostatnich danych sanepidu wynika, że rośnie też liczba pacjentów zakażonych odpornymi bakteriami w szpitalach. W zeszłym roku zarejestrowano 4,4 tys. takich przypadków. Rok wcześniej było ich o półtora tysiąca mniej" – podsumowuje "DGP". 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Miało być źle, jest dobrze: rating Polski utrzymany

Redakcja malydziennik

Merkel mówi: Damy radę, a Niemcy mają ich dość

Redakcja malydziennik

Tam lepiej nie krzycz "Allah akbar"! Władze miasta zapowiedziały, że takie osoby będą od razu zastrzelone: "Skoro tak bardzo chcą się spotkać z Allahem, to my im to ułatwimy"

Redakcja malydziennik
Ładuję....