WYDARZENIA

Szwedzkie zaklinanie rzeczywistości: jest spokojnie, ale i tak kobiety dobrowolnie patrolują teren

Dziennikarze The Local dotarli do grupy muzułmańskich matek, które patrolują przedmieścia Sztokholmu. "Super matki" dowodzone są przez Fatmę Ipek od 2016 roku.

Pomysł jest mały, ale efektywny – grupa okolicznych kobiet wychodzi na ulice i spacerują nimi, aby uspokoić okolicę. Projekt działa od dwóch lat. Fatma Ipek uważa, że przynosi to efekty.

 

"Super matki" chodzą po dzielnicy Fittja, którą wstrząsnęły zamieszki w 2013 roku. Fittja należała także w 2015 roku do, wg policji, najniebezpieczniejszych w Szwecji. Wielu jej mieszkańców pochodzi z Turcji.

 

Według pomysłodawczyni, pomaga to w utrzymaniu młodocianych w ryzach. Szacunek do matki jest głęboko zakorzeniony w kulturze tureckiej i nawet policja nie ma możliwości zapanowania nad nimi. "Pozytywną rzeczą jest to, że dzieciaki nas słuchają, jeśli mówimy im coś, to też słuchają się i odchodzą albo przestają robić to, co robili" – mówiła Ipek.

 

Kobiety miały licznych przeciwników, szczególnie wśród mężczyzn – według kultury islamu kobieta powinna siedzieć w domu, wynika z wypowiedzi liderki "super matek".

 

No tak, jeśli jednak w Szwecji jest tak bezpiecznie, to po co obywatelskie patrole?

Źródło: thelocal.se

Komentarze

Zobacz także

Ten problem dotyczy 1.000.000.000 ludzi! Sprawdź to jak najszybciej, URATUJE ŻYCIE!

Redakcja malydziennik

To zdjęcie przestawia miłość w najczystszej postaci. Jego bohater to mężczyzna z zespołem Downa

Redakcja malydziennik

WOW nowa Nokia będzie niesamowita!

Redakcja malydziennik
Ładuję....