POLITYKA

Szwedzka tajna policja Säpo podaje niepokojące dane: liczba uzbrojonych ekstremistów WZROSŁA

Niepokojąco wielu bojowników ISIS jest w całej Europie. W Szwecji jednak, tylko w ciągu 5 lat, ich obecność wzrosła kilkukrotnie.

W 2010 roku w Szwecji miało być jedynie 200 sympatyków bojówek islamistycznych. Säpo jednak w szwedzkich mediach mówi, że tego, co dzieje się obecnie "nie widzieliśmy nigdy wcześniej". Według Thornberga, szefa Säpo, liczba bojowników w Szwecji wzrosła od setek do tysięcy.

 

Szef tajnej policji niepokojąco informuje, że ten stan to "nowa norma" – zasięg ekstremistów cały czas się powiększa. Wcześniej islamiści nie byli ze sobą bezpośrednio powiązani – należeli do ugrupowań z różnych krajów. Obecnie zostali zjednoczeni przez ISIS.

 

Obecnie Säpo otrzymuje 6.000 zgłoszeń wywiadowczych na temat terroryzmu i ekstremizmu miesięcznie. W 2012 roku było ich średnio 2.000. Powodami wzmożonej aktywności ekstremistów jest konflikt na Bliskim Wschodzie, łatwość dotarcia z przekazem przez social media, segregacja rasowa, przejawiająca się w Szwecji szczególnie wrażliwymi terenami, a także uodpornienie się na zabezpieczenia przed atakami.

 

Według Magnusa Ranstorpa, z którym rozmawiali dziennikarze thelocal.se, poziom zabezpieczeń Szwecji jest na poziomie żłobka, podczas gdy Danii – na poziomie uniwersyteckim.

 

Säpo udostępniło także dane z innych krajów. Według nich, w Wielkiej Brytanii przebywa 23.000 ekstremistów, w Belgii 18.000, a we Francji 17.000.

Źródło: thelocal.se

Komentarze

Zobacz także

Nikt nie zwracał uwagi na geja-dzieciobójcę. Pomoc społeczna była u niego 15 razy

Redakcja malydziennik

Totalna KLĘSKA lewackiej inżynierii społecznej w Polsce! Młodzież okazała się…

Redakcja malydziennik

6.000 zł kary dla Hanny Gronkiewicz-Waltz! Ale Pani Prezydent nie ma zamiaru płacić: odwołam się

Redakcja malydziennik
Ładuję....