Szwecja zmienia prawo! Teraz taki seks będzie gwałtem, albo …

Seks bez jasno wyrażonej zgody od dziś jest gwałtem. Tak orzekł szwedzki parlament zaostrzając przepisy. Bierność nie będzie dłużej traktowana jako zgoda na stosunek.

Według nowego prawa partnerzy muszą zgodzić się słownie lub w inny sposób jasno okazać zgodę – informuje szwedzki The Local. Nie trzeba będzie również potwierdzać zamiarów w przypadku poważnych przestępstw seksualnych. Oznacza to, że domniemany przestępca może zostać skazany nawet, jeśli nie udowodniono, że gwałt był jego zamiarem.

 

Zaostrzeniu ulegają też wymiary kary. Z czterech na pięć lat przesunięto dolną granicę kary więzienia dla brutalnych gwałcicieli czy pedofilów. Dolna granica dla przestępstw seksualnych to trzy lata pozbawienia wolności. Nowa definicja jest pozbawiona kryterium użycia gróźb lub przemocy fizycznej.

Aktywiści postawili fundamenty pod zakończenie seksualnej przemocy. Głosujący politycy wykazali się dziś odwagą – chwali Anna Blus z sekcji Amnesty International poświęconej prawom kobiet.

Szwecja dołącza do 9 pozostałych krajów, w których seks bez wyraźnej zgody obu stron jest gwałtem. Podobne prawa uchwalono już m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech czy Islandii.

sssj/o2.pl

Komentarze
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.