CYWILIZACJA

Szukasz pracy? Kościół Szwecji zatrudni nowych pastorów. Także z zagranicy

Szwecja jest w dużej mierze zsekularyzowanym krajem, a państwo nie jest już zwierzchnikiem Kościoła. Protestanci jednak potrzebują nowych odpowiedzialnych wspólnot. Wobec braku zainteresowania w kraju, szukają ich zagranicą.

Problem braku powołań szczególnie widoczny jest w diecezji Karlstad na zachód od Sztokholmu. Dlatego odpowiedzialni za diecezję postanowili szukać nowych pastorów poza granicami Szwecji. "Skupiamy się na Niemczech" – powiedziała Charlotte Klingestad, specjalista ds. personelu diecezji Karlstad SVT.

 

Chodzi o 20 wakatów – największy problem jest w najmniejszych gminach. Władze diecezji liczą, że otwarta rekrutacja zmobilizuje większa ilość osób do pełnienia funkcji pastora. Pierwsi chętni już są – jednak nie wydaje się, że poprawi to kondycję szwedzkiego Kościoła.

 

Formalnie jest on niezależny od państwa, jednak premier Szwecji zapowiedział już, że nie będzie tolerował kapłanów, którzy nie błogosławią związków homoseksualnych. Według statystyk – 6 spośród 10 mln Szwedów należy do Kościoła Szwecji. Do 1996 roku każdy Szwed zaraz po urodzeniu był to niego zapisywany automatycznie.

Źródło: thelocal.se

Komentarze

Zobacz także

Oto czym tak naprawdę jest depresja! KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

Handel ludźmi, seks i skóry. PIEKŁO NA ZIEMI. Kobiety w Indiach i Nepalu sprzedają swoją skórę, aby mieć za co żyć.

Czy świat otrząśnie się z cichego ludobójstwa?

Redakcja malydziennik
Ładuję....