CYWILIZACJA

Szokujące dane! Palenie papierosów zabija rocznie 67 tys. Polaków

Liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wynosi w Polsce blisko 67 tys. rocznie; palenie wciąż jest dużym wyzwaniem dla polskiego społeczeństwa i państwa – powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Pinkas uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, która zajmowała się sprawozdaniami z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w latach 2014 i 2015.

 

Wiceminister mówił, że przedwczesne zgony mężczyzn w wieku 38-69 lat to w 38 proc. zgony związane z paleniem tytoniu, z których ponad połowę powoduje nowotwór powstały bezpośrednio wskutek palenia. Chodzi przede wszystkim o nowotwory płuc, które są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów spośród nowotworów złośliwych, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

 

Pinkas mówił, że aż 94 proc. przypadków raka płuca u mężczyzn jest wynikiem palenia tytoniu; u kobiet odsetek ten wynosi 68 proc. "Oznacza to, że tylko z powodu palenia tytoniu w latach ubiegłych w Polsce rocznie umierało z powodu raka płuca ponad 15 tys. mężczyzn i 4,2 tys. kobiet" – wskazał.

 

Jak podkreślał, dodatkowe straty powoduje bierne narażenie na dym tytoniowy osób, które nie palą. "Z powodu ekspozycji na dym tytoniowy, rocznie umiera rocznie blisko 2 tys. niepalących, głównie z powodu choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, raka płuca i przewlekłych chorób układu oddechowego" – podał.

 

Powiedział, że ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy jest celem działań edukacyjnych prowadzonych w ramach Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Ocenił, że widoczna jest poprawa zachowań zdrowotnych Polaków.

 

W sprawozdaniu z realizacji Programu w 2015 r. podano, cytując badania zrealizowane na zlecenie GIS, że w ub.r. paliło 31 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet.; podczas gdy jeszcze w latach 90. odsetek ten wynosił 51 proc. w przypadku mężczyzn i 25 proc. kobiet. Ogółem w 2015 r. regularnie, codziennie paliło 24 proc. polskiego społeczeństwa; dla porównania w 2013 r. – 27 proc., a w 2011 r. – 31 proc.

 

"Oczywiście jeszcze wiele pracy przed nami, naszym celem jest eliminacja palenia tytoniu w odniesieniu zarówno do zwykłych wyrobów tytoniowych jak i wszelkich nowatorskich rozwiązań, papierosów elektronicznych i wszelkich innych nowych produktów" – powiedział Pinkas.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Zmarł najstarszy mężczyzna na świecie! Izrael Kristal miał 113 lat i pochodził z Żarnowa

Redakcja malydziennik

Kontrowersyjny miliarder z prestiżową nagrodą. Kim jest na prawdę?

Redakcja malydziennik

OTO prawdziwa przyczyna nowotworów!

Ładuję....