ARCHIWUM

Szok! Dzieci w niemieckiej szkole nie dowiedzą się o Bożym Narodzeniu

Władze Turcji zakazały poruszania w tym roku podczas lekcji w niemieckiej szkole w Stambule tematu Bożego Narodzenia. MSZ Niemiec wyraził zdziwienie i zapowiedział podjęcie rozmów z Ankarą. Relacje niemiecko-tureckie uległy w tym roku istotnemu pogorszeniu.

W elitarnym gimnazjum Lisesi wykłada 35 niemieckich nauczycieli opłacanych przez niemiecki rząd. Do szkoły, która ma status niemieckiej szkoły zagranicznej, uczęszczają wyłącznie uczniowie tureccy.

 

Tureckie władze oświatowe zakazały omawiania podczas lekcji chrześcijańskich tradycji bożonarodzeniowych oraz śpiewania kolęd – napisała dyrekcja szkoły w e-mailu, do którego dotarła agencja dpa. Władze zakazały ponadto udziału chóru szkolnego w tradycyjnym koncercie bożonarodzeniowym w konsulacie generalnym Niemiec w Stambule.

 

"Nie rozumiemy zaskakującej decyzji kierownictwa gimnazjum" – oświadczył w niedzielę rzecznik MSZ w Berlinie, wyrażając ubolewanie, że tradycja niemiecko-tureckiej międzykulturowej wymiany została w tym roku zerwana.

 

Krytycy od dawna zarzucają rządowi Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, że krok po kroku usiłuje narzucić szkołom świeckim w rodzaju Lisesi islamsko-konserwatywny program.

 

W Stambule działa jeszcze jedno niemieckie gimnazjum, do którego uczęszczają jednak zarówno tureccy jak i niemieccy uczniowie.

 

Niemiecko-turecka umowa o wymianie kulturalnej stanowi, że oba kraje będą się wzajemnie wspierać w zapoznawaniu swoich narodów z kulturą partnera.

 

Relacje między Berlinem a Ankarą uległy gwałtownemu pogorszeniu po uznaniu w lecie przez niemiecki Bundestag masakry Ormian z 1915 roku za ludobójstwo. Niemiecki rząd wielokrotnie krytykował ponadto zbyt brutalne jego zdaniem represje stosowane przez tureckie władze wobec opozycji po nieudanym puczu przeciwko Erdoganowi.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Dziś pomódl się do św. Stanisława, by uratował Polskę przed wojną domową!

Redakcja malydziennik

Za uchodźców dziękujemy! 74 proc. Polaków przeciw przyjmowaniu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki

Redakcja malydziennik

WIELKA RADOŚĆ W POLSCE! Tomasz Lis wyemigruje z powodu Trumpa!

Redakcja malydziennik
Ładuję....