CYWILIZACJA

SZOK! Antyludzkie poglądy znanego bioetyka. Życie psa więcej warte niż życie niepełnosprawnego

Peter Singer od dawna przyzwyczaił do szokujących poglądów. Dlatego jego wywiad dla „Journal od Practical Ethics” nie powinien zaskakiwać. A jednak wciąż zaskakuje, jak bardzo można pogardzać słabszymi ludźmi, i ubierać to w język etyki.

 tak o dzieciach upośledzonych Singer zupełnie wprost mówi, że ich życie jest mniej wartościowe, niż życie psa czy świni. – WIększość ludzi sądzi, że życie psa czy świni jest mniej warte, niż życie zdrowego człowieka. Na jakiej więc podstawie można uznać, że życie głęboko upośledzonej istoty ludzkiej, której zdolności intelektualne są mniejsza niż psa czy świni jest tyle samo warte, co życie normalnej istoty ludzkiej? To według mnie wygląda jak szowinizm gatunkowy – mówi Singer. A jego argument oznacza, że jeśli uważasz, że życie upośledzonego jest więcej warte niż psa, to jesteś podłym szowinistą.

 

Pytany o to, czy zgodziłby się na posiadania dziecka z Zespołem Downa odpowiada, że nie, bowiem jego obecność ograniczałaby jego radość z posiadania zdrowego dziecka, a dodatkowo uniemożliwiałoby obcowanie z własnym dzieckiem, jak równy z równym.

 

I wreszcie na koniec oznajmia, że przyszłość świata nie wygląda dobrze. – Obawiam się, że jeśli ludzie, którzy myślą o innych i działają altruistycznie decydować się na to, by nie posiadać dzieci, a ci którzy nie troszczą się o innych nadal mieli dzieci, to przyszłość nie zapowiada się dobrze – powiedział.

 

A ja mam obawę, że jeśli ludzie, którzy myślą jak Singer będą mieli dzieci, to przyszłość nieźle wyglądać może dla świń, ale nie dla ludzi, szczególnie niepełnosprawnych. 

Źródło: Journal of Practical Ethics

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Powstaje katolicki Netflix!

Redakcja malydziennik

Porzuca PORNOBIZNES, bo ZNALAZŁA Boga! Takie rzeczy dzieją się naprawdę, teraz kobieta chce pomagać kościołowi

Duńska szkoła rezygnuje z bożonarodzeniowej imprezy, ponieważ… Oto poprawność polityczna level hard!

Redakcja malydziennik
Ładuję....