RELIGIA

Święty Mikołaj biskup kontra gruby czerwony krasnal

Spasiony brodaty karzeł jest wytworem kultury masowej. Działania marketingowe okazały się na tyle skuteczne, że dzieci przyjęły pogański wzorzec krasnala, który mieszka gdzieś w Laponii i jeździ saniami rozdając tandetne zabawki.

 

Współczesne dzieci wierzą w kogoś pomiędzy rosyjskim Diedem Marozem, a rubasznym dziadkiem ubranym na czerwono z reklam Coca-Coli. Rodzice nie chcą burzyć corocznego rytuału, nie zawracają sobie głowy, aby przypomnieć rzeczywistą sylwetkę świętego. 

 

Wpomnienie św. Mikołaja obchodzimy 6 grudnia. Urodził się w greckim Patras w 270 r. i przeżył burzliwe prześladowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiliana, co przypłacił pobytem w więzieniu. Zwolniony na postawie edyktu mediolańskiego. Był też uczestnikiem potępiającego Arian Soboru w Nicei. 

 

Wcześnie stracił rodziców i wyróżniał się szczególną hojnością wobec ubogich, wdów i sierot. Jest patronem panien starających się o zamążpójście, bowiem wspomagał ich posagiem, tak aby mogły poślubić swoich wybranków wyłącznie z miłości. 

 

Został wybrany biskupem Miry (obecnie tureckie Demre). Według tradycji wskrzesił tamtejszych trzech młodzieńców zabitych za nieopłacenie noclegu w zajeździe. Dzięki żarliwej modlitwie uratował też tonących marynarzy, stając się ich orędownikiem. 

 

Jego relikwie spoczywają w bazylice mieście Bari. Zostało wykradzione z Turcji przez gorliwych wyznawców z Południowych Włoch. 

 

Kult świętego rozpowszechnił się po całej Europie. W jego imię rozdawano stypendia, jałmużnę i prezenty. Czczony jest także w Kościele Prawosławnym jak patron Grecji i Rusi. 

 

W ikonografii przestawiany jest jako mędrzec trzymający księgę, w otoczeniu aniołów, dzieci, jabłek czy worka pełnego prezentów.

Źródło: Małydziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Zaprotestował przeciwko czytaniu Koranu w świątyni. Już nie jest kapelanem… Politycznie poprawne porządki w Kościele!

Redakcja malydziennik

„Widzimy Jezusa w twarzach dzieci”. Franciszek bardzo mocno o najmniejszych ofiarach wojen

Redakcja malydziennik

Rosja – Watykan. Czy jest szansa na przełom w stosunkach?

Redakcja malydziennik
Ładuję....