POLITYKA

Świetna wiadomość dla smakoszy piwa: Oto o ile stanieje piwo dzięki reformie Morawieckiego!

Wicepremier Mateusz Morawicki postanowił obniżyć akcyzę na kolejną grupę alkoholi. Ostatnio zapowiedział niższe ceny cydru, a teraz piwa. I to nie byle jakiego. „Chcemy zrobić tak, żeby do 200 tys. hektolitrów rocznej produkcji akcyza była obniżona” – mówił Morawiecki na konferencji prasowej.

Ta reforma ma pomóc małym, lokalnym browarom, które do tej pory nie mogły liczyć na żadne ulgi. Przez to byliśmy niekonkurencyjni wobec naszych piwnych sąsiadów – Czech i Niemiec. „Państwa takie, jak Czechy i Niemcy bardzo sprawnie wspierają swój własny sektor browarniczy. My nie potrafimy regulacyjnie wniknąć w tę branżę, żeby wspierać wzrost polskich małych browarów. Tymczasem one same rosły bez tego wsparcia. Dlatego chcemy zrobić tak, żeby do 200 tys. hektolitrów rocznej produkcji akcyza była względnie obniżona w porównaniu do obecnego stanu” – powiedział wicepremier.

 

Rząd jest świadomy niższych wpływów do budżetu – chodzi tu o kwoty rzędu 11-20 mln złotych. Zmiany przyniosą jednak o około 10% niższe ceny dla konsumentów.

 

Podobne zmiany wprowadzono już w przypadku cydru i są tu stosowane rozwiązania europejskie, takich krajów jak Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Hiszpania, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Włochy. Mają one pobudzić produkcję i konsumpcję lokalnych produktów.

Źródło: bloomsberg.com

Komentarze

Zobacz także

Alan Ames w Warszawie. Niezwykłe spotkanie i modlitwa o uzdrowienie z autorem książki „Oczami Jezusa”

Macron załatwił Francuzów dekretami. W całym kraju kończy się paliwo!

Redakcja malydziennik

NARESZCIE Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie już wkrótce? Szydło: Jesteśmy to winni wybitnemu Polakowi

Redakcja malydziennik
Ładuję....