HISTORIA

STRASZNE! Egzekucja słonicy. Powiesili ją na szubienicy, ponieważ…

Trudno nie zgodzić się z tą opinią. Powieszenie słonicy Mary można uznać nie tylko za jedną z najbardziej bezsensownych egzekucji przeprowadzonych w XX w., ale również za najsmutniejszy przykład znęcania się nad zwierzętami.

Rozliczenie z przeszłością

Mary została pochowana tuż przy torach, nieopodal miejsca swojej śmierci. Chociaż niektórzy twierdzą, że potrafiliby dziś dokładnie zlokalizować jej mogiłę, nigdy nie zdecydowano się na odkopanie jej zwłok.

Wokół egzekucji słonicy narosło z czasem wiele mitów i półprawd. Jak piszą Ted Olson i Anthony P. Cavender w książce „The Tennessee Folklore Sampler”:

W miarę jak historia Mary rozwijała się w przekazach ustnych, dodawano do nich liczbę egzekucji. Kilku mieszkańców wciąż powtarza (…): „Niewielu ludzi wie, że razem z nią powieszono także dwóch czarnoskórych opiekunów słoni”. To przekonanie może wynikać z połączenia opowieści o powieszeniu słonia z innym wydarzeniem, które miało miejsce w Erwin – spaleniem na stosie czarnoskórego mężczyzny, który miał się rzekomo dopuścić porwania białej dziewczyny (połączenie tych dwóch wydarzeń może również tłumaczyć, dlaczego niektórzy twierdzą, że Mary zabiła tak naprawdę młodą kobietę).

Pomimo upływu ponad 100 lat, społeczność Erwin nadal podejmuje próby odkupienia win swoich przodków. Jedna z mieszkanek miasta, Ruth Pieper, usilnie zabiegała o wszczęcie szeroko zakrojonych działań mających uczcić pamięć Mary. Kobieta poświęciła też sporo czasu na zbieranie materiałów o historii cyrku Sparks World Famous Shows.

Czytaj także: MASAKRA! Grzebanie żywcem i odcinanie piersi! CHORWACKIE zbrodnie w „IMIĘ BOGA”

– To nie Erwin, lecz Kinsgport, pan Sparks i właściciele kolei ponoszą odpowiedzialność za to, co spotkało Mary. Mimo to ludzie w naszym mieście nadal czują się winni. Trzeba to zmienić – przekonywała w 1997 r. w wypowiedzi udzielonej dziennikarce Joan Vannorsdall Schroeder. Pieper proponowała między innymi, aby postawić słonicy pomnik i fontannę.

Wprawdzie pomysły te nie zostały jak dotąd zrealizowane, ale – począwszy od 2016 r. – władze miasta organizują ku czci zwierzęcia uroczyste parady „The Erwin Elephant Revival”, na których można zobaczyć ruchome figury Mary. Oprócz tego wielu mieszkańców Erwin regularnie wpłaca dobrowolne datki na rzecz miejscowego schroniska dla słoni.

Komentarze

Zobacz także

Szokujące wyznanie MORDERCY. Tego nikt się nie spodziewał!

Redakcja malydziennik

Koniec mitu! Hitler był … lewakiem!

Redakcja malydziennik

Dowodził brawurową akcją AK. Po wojnie współpracował z UB i wydawał kolegów!

Adam Gaafar
Ładuję....