POLITYKA

Stop dyskryminacji dziewczynek. Tych NIENARODZONYCH

Nowoczesne testy genetyczne, które umożliwiają kobietom poznać płeć swojego dziecka we wczesnym okresie ciąży, mogą przyczynić się do większej liczby aborcji, w tym aborcji dziewczynek – przekonuje jedna z brytyjskich organizacji bioetycznych.

Badanie krwi, czyli nieinwazyjne badania prenatalne, przeprowadza się około 9. lub 10. tygodnia ciąży. W jego wyniku rodzice mogą poznać płeć nienarodzonego dziecka, a także pewne nieprawidłowości genetyczne, jeśli one występują. Testy te są bardzo dokładne. Ich przeprowadzenie wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem niż w przypadku choćby amiopunkcji.

 

Rosnące zainteresowanie tą metodą sprawiło, że jedna z brytyjskich organizacji bioetycznych Nuffield Council on Bioethics postawiła pytanie o problemy związane z wykorzystywaniem tych testów. Jednocześnie wezwała ona brytyjski rząd do ograniczenia stosowania tej metody, ponieważ może ona prowadzić do dyskryminacji ze względu na płeć: „Jesteśmy przekonani, że testów tych nie należy stosować po to, by poznać płeć dziecka. Może to bowiem prowadzić do aborcji selektywnej” – wyjaśniał prof. Tom Shakespeare.

 

Grupa bioetyków ostrzegła także, że testy mogą łatwo prowadzić do dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Test te będą przecież udoskonalane i niewykluczone, że za ich pomocą będzie można określać takie szczegóły jak choćby kolor oczu dziecka.

 

Powinien być dostęp do tych testów – nie mają wątpliwości naukowcy – ale tylko po to, by wiedzieć, czy dziecko nie jest bardzo ciężko chore.

 

Zalecenia bioetyków błyskawicznie skrytykowali przedstawiciele jednej z największej brytyjskiej sieci klinik aborcyjnych British Pregnancy Advisory Service. Jej zdaniem zastrzeżenia bioetyków obarczone są nieufnością wobec kobiet i ich wyborów prokreacyjnych.

 

Selektywna aborcja to powód niepokoju na całym świecie. Dysproporcje między liczbą urodzin dziewczyneczek i chłopców widać nie tylko w Chinach czy Indiach, ale także w Anglii czy Stanach Zjednoczonych.

 

 

Źródło: LifeNews.com

Komentarze

Zobacz także

Prezydent Duda zaprosił prezydenta Trumpa do Polski

Obrona Terytorialna będzie stawiać opór specnazowi

Redakcja malydziennik

Lider jest tylko jeden. Andrzej Duda deklasuje potencjalnych rywali

Redakcja malydziennik
Ładuję....