POLITYKA

Stop dyskryminacji dziewczynek. Tych NIENARODZONYCH

Nowoczesne testy genetyczne, które umożliwiają kobietom poznać płeć swojego dziecka we wczesnym okresie ciąży, mogą przyczynić się do większej liczby aborcji, w tym aborcji dziewczynek – przekonuje jedna z brytyjskich organizacji bioetycznych.

Badanie krwi, czyli nieinwazyjne badania prenatalne, przeprowadza się około 9. lub 10. tygodnia ciąży. W jego wyniku rodzice mogą poznać płeć nienarodzonego dziecka, a także pewne nieprawidłowości genetyczne, jeśli one występują. Testy te są bardzo dokładne. Ich przeprowadzenie wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem niż w przypadku choćby amiopunkcji.

 

Rosnące zainteresowanie tą metodą sprawiło, że jedna z brytyjskich organizacji bioetycznych Nuffield Council on Bioethics postawiła pytanie o problemy związane z wykorzystywaniem tych testów. Jednocześnie wezwała ona brytyjski rząd do ograniczenia stosowania tej metody, ponieważ może ona prowadzić do dyskryminacji ze względu na płeć: „Jesteśmy przekonani, że testów tych nie należy stosować po to, by poznać płeć dziecka. Może to bowiem prowadzić do aborcji selektywnej” – wyjaśniał prof. Tom Shakespeare.

 

Grupa bioetyków ostrzegła także, że testy mogą łatwo prowadzić do dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Test te będą przecież udoskonalane i niewykluczone, że za ich pomocą będzie można określać takie szczegóły jak choćby kolor oczu dziecka.

 

Powinien być dostęp do tych testów – nie mają wątpliwości naukowcy – ale tylko po to, by wiedzieć, czy dziecko nie jest bardzo ciężko chore.

 

Zalecenia bioetyków błyskawicznie skrytykowali przedstawiciele jednej z największej brytyjskiej sieci klinik aborcyjnych British Pregnancy Advisory Service. Jej zdaniem zastrzeżenia bioetyków obarczone są nieufnością wobec kobiet i ich wyborów prokreacyjnych.

 

Selektywna aborcja to powód niepokoju na całym świecie. Dysproporcje między liczbą urodzin dziewczyneczek i chłopców widać nie tylko w Chinach czy Indiach, ale także w Anglii czy Stanach Zjednoczonych.

 

 

Źródło: LifeNews.com

Komentarze

Zobacz także

Nie chcesz euro w Polsce? Nie jesteś sam! ZOBACZ sondaż, który pokazuje, że sceptyczne nastroje są też w innych krajach Europy

Redakcja malydziennik

Straż Graniczna ujawnia kolejne bezczelne oszustwa Ukraińców! Czy oni mają Polaków za idiotów?

Redakcja malydziennik

Masakra w szpitalu! Napastnik został zastrzelony!

Redakcja malydziennik
Ładuję....