CYWILIZACJA

Stało się! Włoski medyk przeszczepił po raz pierwszy głowę człowiekowi! Pacjent nie tyle nie przeżył, co…

Przeszczep głowy, a właściwie ciała, planowany jest od lat przez włoskiego lekarza, Sergio Canavero. Z powodu oskarżeń o brak etyki, mężczyzna przeniósł swoje badania do Chin. I odtrąbił sukces.

Sergio Canavero to włoski profesor neurochirurgii. Od lat zajmował się przeszczepami, a w ostatnim okresie pracuje nad tzw. przeszczepem głowy (w rzeczywistości zamiarem jest przeszczepienie całego ciała do głowy pacjenta). Na konferencji w Wiedniu Canavero oznajmił, że dokonał właśnie pierwszej takie operacji.

 

Przeprowadzono ją w Chinach i trwała 18 godzin. Jedyny problem to fakt, że przeprowadził ją na martwym pacjencie. Kolejnym etapem ma być operacja na żywym człowieku. Wbrew jednak wcześniejszym zamiarom, nie odbędzie się ona w Europie.

 

Dotychczasowym pacjentem Canavero miał być Rosjanin Walery Spirydonow. Mężczyzna cierpi na rdzeniowy zanik mięśni i jest przykuty do wózka inwalidzkiego. Koszty operacji jednak i obawy Europejczyków doprowadziły do rezygnacji z wykorzystania Spirydonowa jako królika doświadczalnego.

 

Dla lekarza zwanego drem Frankensteinem dogodniejszym terenem są Chiny. Czeka tam już kolejka wolontariuszy gotowych być pierwszymi żywymi osobami poddanymi tej operacji. Dodatkowo w Kraju Środka nikt nie apeluje o poszanowanie praw człowieka.

 

Canavero pierwszy raz swoje plany ogłosił publicznie w 2015 roku. Krytycznym momentem operacji jest połączenie rdzenia kręgowego, a także nie doprowadzenie do niedotlenienia mózgu. Zdecydowana część ekspertów ocenia, że jest to czysta fantazja.

 

Chińscy naukowcy przeprowadzili jednak ostatnio eksperyment na myszach, jednej z nich doszyli dodatkową głowę – po zabiegu żyła zaledwie 36 godzin, ale mrugała oczami i odczuwała ból. Obecna efemeryczność skutków tego zabiegu nie oznacza jednak, że w przyszłości nie będzie można go wykorzystywać na szerszą skalę.

 

Tu pojawiają się jednak wątpliwości etyczne, bo osoba pobierająca ciało musiałaby zawładnąć właśnie czyimś ciałem. Lekarze z ekipy Canavero zaznaczają jednak, że operacja ma być przeprowadzona „dla kondycji medycznej, neurologicznej, a nie, żeby wydłużyć życie”. Z drugiej strony na konferencji prasowej padły słowa sugerujące, że chodzi o wyzwolenie człowieka z okowów śmierci. „Rodzimy się, dorastamy, rośniemy i umieramy. Przez miliony lat ludzie ewoluowali i 110 mld ludzi zmarło w tym procesie” – zaznaczono. 

Źródło: dailymail.co.uk/ MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Czy Magda Żuk brała psychotropy? Zupełnie nowe wiadomości na temat jej śmierci!

Redakcja malydziennik

SZOKUJĄCA śmierć 6-latki! Zobacz dlaczego ją zamordowano!

SZOKUJĄCE! Mordują chore krowy. Ich mięso trafia na nasze stoły

Adam Gaafar
Ładuję....