CYWILIZACJA

SPRAWDŹ jak być ZDROWYM

W sieci jest dużo nieprawdziwych informacji na temat tego, co jest zdrowe, a co nie; potrzebny był portal, na którym można znaleźć informacje oparte na dowodach naukowych – powiedział PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, komentując uruchomienie Serwisu Zdrowie.

Uruchomiony w czwartek przez Polską Agencję Prasową portal www.zdrowie.pap.pl ma popularyzować wiedzę na temat czynników sprzyjających zdrowiu oraz powodujących ryzyko rozwoju chorób. Minister podkreślił w rozmowie z PAP, że publikowane na nim treści są oparte na dowodach naukowych i pisane są zrozumiałym językiem.

 

Radziwiłł zwrócił uwagę, że zdrowie publiczne to nie tylko kwestia organizacji służby zdrowia i np. realizacji programów profilaktycznych, ale przede wszystkim zachowania konkretnych osób i decyzje przez nie podejmowane. Dlatego też szczególnie istotna jest szeroka edukacja społeczna z wykorzystaniem nowoczesnych sposobów przekazu.

 

"Jest dużo portali i stron, które informują na temat tego, co jest zdrowe, a co niezdrowe. Ale jest też bardzo dużo fałszywych, nieprawdziwych, wprowadzających w błąd informacji, które w efekcie powodują taki zamęt, że ludzie nie mogą się w pewny sposób dowiedzieć, co jest rzeczywistością, co tylko iluzją. (…) Mamy też do czynienia z promocją różnego rodzaju głupstw, mitów, czy wręcz szkodliwych zachowań, które bardzo negatywnie wpływają na stan zdrowia" – ocenił minister.

 

Wskazał, że chodzi m.in. o promocję "różnych wyimaginowanych rodzajów diety", przekonywanie, że niektóre używki nie szkodzą, a także działania tzw. ruchów antyszczepionkowych.

 

"To, co widzimy dzisiaj na portalu, jest już bardzo interesujące; można spędzić długi czas na pochłanianiu wiedzy, która tam jest" – ocenił.

 

Zapewnił, że treści publikowane na portalu będą dostosowywane m.in. do tematów, które w danym momencie angażują opinię publiczną, jak obecnie np. kwestia zanieczyszczenia powietrza i zdrowie prokreacyjne.

 

Minister zwracał uwagę, że na portalu można znaleźć np. artykuły zachęcające do rzucenia palenia, aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i badań profilaktycznych. "To jest elementarz, który może się przełożyć na nieprawdopodobny skutek zdrowotny. Jest to niesłychanie ważne, żeby ludzie mieli takie pewne źródło (wiedzy)" – powiedział.

 

Radziwiłł zapewnił, że Serwis Zdrowie jest dedykowany dla wszystkich – zarówno dla tych, którzy myślą o zdrowiu swoim i swoich najbliższych, a także np. dla nauczycieli oraz członków personelu medycznego.

Źródło: Olga Zakolska (PAP)

Komentarze

Zobacz także

Ks. Dziewiecki zdemaskował gender. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Emerytury dla matek z co najmniej 4 dzieci coraz bliżej! WRESZCIE!

Ta noc może być naprawdę tragiczna: to będą pierwsze takie przymrozki w tym sezonie!

Redakcja malydziennik
Ładuję....