ARCHIWUM

Spotkanie Kaczyński-May odwołane. Kiedy się odbędzie? „W tej chwili…"

W tej chwili trudno cokolwiek planować w kontaktach z politykami brytyjskimi – podkreślił w środę wicemarszałek Senatu Adam Bielan pytany, czy w czwartek dojdzie w Londynie do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z brytyjską premier Theresą May,

Prezes PiS w środę przybył do Londynu, gdzie planowane było jego spotkanie z szefową brytyjskiego rządu; zostało jednak odwołane ze względu na atak, do którego doszło w środę koło gmachu parlamentu w centrum Londynu. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że spotkanie brytyjskiej premier z Kaczyńskim być może odbędzie się w czwartek.

 

Bielan, który towarzyszy Kaczyńskiemu w Londynie pytany w TVN24, czy dojdzie do spotkania prezesa PiS z May w czwartek odparł, że na ten dzień zaplanowany jest szereg spotkań z organizacjami polonijnymi i politykami brytyjskimi.

 

"Trudno mi powiedzieć, które spotkania w związku z tym, co się wydarzyło będą mogły się odbyć. W tej chwili trudno cokolwiek planować w kontaktach z politykami brytyjskimi" – podkreślił. 

 

Na pytanie, dlaczego Kaczyński chciał się spotkać z May, skoro jest szef MSZ oraz szefowa rządu Bielan zaznaczył, że wizyta w Londynie była już zaplanowana od dłuższego czasu.

 

"Mamy tego rodzaju spotkania z naszymi kolegami przede wszystkim z Partii Konserwatywnej dość częste, regularne, jesteśmy członkami tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim. Prezes Kaczyński spotyka się od kilkunastu lat z kolejnymi liderami Partii Konserwatywnej. Od 2002 r. PiS i Partia Konserwatywna mają podpisaną umowę o partnerstwie" – wyjaśnił Bielan 

 

Tematem rozmowy z May miał być m.in. Brexit i sytuacja Polaków na Wyspach. 

 

Bielan powiedział, że w momencie ataku w Londynie on i prezes PiS byli "kilkaset metrów, kilometr może" od brytyjskiego parlamentu i powoli udawali się na Downing Street, do siedziby brytyjskiej premier. 

 

Jak podkreślił, brytyjskie służby dyplomatyczne poprosiły ich, by udali się w "jakieś bezpieczne miejsce i oczekiwali na sygnał, co będzie dalej". Bielan powiedział, że w tej chwili polska delegacja jest bezpieczna. "Jesteśmy bezpieczni, czujemy się bezpieczni; nie sądzę, żeby nam cokolwiek w tej chwili zagrażało" – dodał wicemarszałek. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Obrazy zagrabił Żydom, dorobił się na handlu bronią z Niemcami. Zebrane wystawiane są w Szwajcarii: "nie można karać obrazów z powodu ich przeszłości"

Redakcja malydziennik

Tusk porównuje May do Churchilla i krytykuje Trumpa

Redakcja malydziennik

Kanclerz Austrii grozi Polsce obcięciem funduszy unijnych!

Redakcja malydziennik
Ładuję....