ARCHIWUM

"Społeczeństwo bez matek byłoby nie tylko społeczeństwem zimnym, ale…” WSTRZĄSAJĄCE SŁOWA FRANCISZKA!!!

Papież Franciszek podczas mszy w Nowy Rok w Watykanie przestrzegał przed „duchowym osieroceniem”, które nazwał „rakiem, degradującym duszę”. Mówił, że dominująca mentalność sprawia, że narasta zjawisko "braku litości", utraty więzi i poczucia samotności.

W homilii wygłoszonej w niedzielę w bazylice Świętego Piotra, nawiązując do obchodzonej 1 stycznia uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, papież podkreślił, że Matka Boża przypomina o tym, że „jesteśmy ludem posiadającym Matkę, nie jesteśmy sierotami”.

 

„Matki są najsilniejszym antidotum na nasze skłonności indywidualistyczne i egoistyczne, na nasze zamknięcia i apatie. Społeczeństwo bez matek byłoby nie tylko społeczeństwem zimnym, ale społeczeństwem, które straciłoby serce i zmysł rodzinny”- stwierdził.

 

Zdaniem papieża społeczeństwo bez matek byłoby „bez litości” i „zostawiłoby miejsce jedynie na wyrachowanie i spekulację”.

 

Matki, wskazywał papież, nawet w najgorszych chwilach, potrafią być świadkami czułości, bezwarunkowego poświęcenia, siły nadziei. 

 

„Wiele nauczyłem się od tych matek, które mając dzieci w więzieniu lub leżące na szpitalnym łóżku czy też zniewolone narkotykami, mimo zimna czy upału, deszczu czy suszy, nie poddają się i stale walczą, aby dać im to, co najlepsze”- wyznał Franciszek.

 

Mówił też o matkach w obozach dla uchodźców i na wojnie, które potrafią wspierać cierpienie swoich dzieci, oddają swoje życie.

 

Franciszek zapewnił wiernych, że pamiętanie o dobroci Maryi „chroni przed zjadliwą chorobą osierocenia duchowego”.

 

Wyjaśnił, że takie osierocenie przeżywa się, gdy „gaśnie poczucie przynależności do rodziny, narodu, ziemi, Boga”.

 

„Taka postawa osierocenia duchowego jest rakiem, który w milczeniu niszczy i degraduje duszę. W ten sposób krok po kroku poniżamy siebie, ponieważ nikt do nas nie należy, a my nie należymy do nikogo” – ostrzegł papież.

 

Wyraził przekonanie, że utrata więzi, „typowa dla naszej niepełnej i porwanej na kawałki kultury”, sprawia, że narasta poczucie osierocenia, wielkiej pustki i samotności. 

 

Według Franciszka brak kontaktu fizycznego, a nie, jak dodał: „wirtualnego” – „powoduje znieczulenie naszych serc”.

 

Papież wymienił skutki duchowego osierocenia: utratę zdolności do czułości i zadziwienia, litości i współczucia, zapominanie o tym, co to znaczy być dziećmi, wnukami, być rodzicami, dziadkami, przyjaciółmi, wierzącymi. 

 

„Tracimy pamięć o wartości zabawy, śpiewu, śmiechu, odpoczynku, bezinteresowności” – mówił.

 

Franciszek przypomniał, że tylko w obrębie wspólnoty, rodziny, ludzie mogą znaleźć „atmosferę, ciepło, które pozwala nauczyć się rozwoju po ludzku, a nie tylko jako zwykłe przedmioty zachęcane, aby konsumować i być konsumowanymi”. 

 

„Nie jesteśmy towarem handlowym lub terminalami receptorów informacji. Jesteśmy dziećmi, jesteśmy rodziną, jesteśmy ludem Bożym” – oświadczył papież.

 

Położył nacisk na potrzebę tworzenia i troski o wspólne przestrzenie, które „dałyby poczucie przynależności, zakorzenienia, poczucia się jak w domu w naszych miastach, we wspólnotach, które by nas łączyły i wspierały”. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Donald Tusk zostanie aresztowany!

Redakcja malydziennik

Franciszek, rozeznawanie, sztywne zasady moralne i potencjalna destrukcja moralności

Redakcja malydziennik

Internauci płaczą ze śmiechu oglądając króla gaf polskiej polityki w akcji!

Redakcja malydziennik
Ładuję....