RELIGIA

Specjalna zgoda Watykanu. Siostra zakonna mogła sprawować obrzędy małżeństwa

Kiedy brakuje księży, biskup diecezji Rouyn-Noranda może, dzięki specjalnej zgodzie Stolicy Apostolskiej, poprosić o sprawowanie małżeństwa siostrę zakonną.

Ta specjalna zgoda nie ma jednak nic wspólnego, co mocno podkreśla biskup Dorylas Moreau z jakimś dowartościowaniem miejsca kobiet w Kościele, a opiera się na zapisach prawa kanonicznego, które w wyjątkowych sytuacjach pozwala na sprawowanie sakramentu małżeństwa także przez osoby świeckiej, jeśli brakuje biskupa, kapłana lub diakona. 

 

– To będzie sytuacja wyjątkowa, nic zwyczajnego – podkreśla biskup.

 

W diecezji, o której mowa, na terytorium 9.300 mil kwadratowych posługuje 16 kapłanów w 35 parafiach, na razie nie ma tam diakonów stałych (choć trzech mężczyzn przygotowuje się do tej służby), jest za to 75 sióstr zakonnych. I właśnie jedna z nich, dzięki zgodzie jaką otrzymał biskup od Kongregacji ds Kultu Bożego mogła sprawować obrzędy małżeństwa.

 

Obrzędy sprawowała siostra Pierrette Thiffault ze zgromadzenia Sióstr Bożej Opatrzności, a odbyły się one w parafii  Lorrainville w Quebecu. Siostra zakonna jest pracownikiem duszpasterskim w parafii w Moffett, która jest położona niedaleko od Lorrainville.

 

Dla niej samej doświadczenie sprawowania obrzędów małżeństwa była czymś szczególnym. – To było dobre dla diecezji, to także eksperyment w Kościele katolickim – przekonuje siostra Pierrette Thiffault. I dodaje, że jeśli będzie taka potrzeba to może sprawować obrzędy także kolejny raz. – Sądzę, że zgoda nie została wydana tylko na jedno małżeństwo – mówi. – Jeśli będę mogła pomóc, zrobię to – dodaje.

Źródło: CatholicHerald.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Brawo Afryka. Biskupi z Ghany dają przykład, jak… Zachodni hierarchowie powinni się od nich uczyć

Redakcja malydziennik

Islam jest religią miecza. Ekspert nie pozostawia żadnych złudzeń: dziś w islamie władzę mają muzułmanie radykalni

Redakcja malydziennik

Brytyjski rząd może – za pomocą nowej polityki – uderzyć w chrześcijan! Biskup ostrzega!!!

Redakcja malydziennik
Ładuję....