RELIGIA

Spadł z piątego piętra na beton, powrót Edwarda Nachmana do życia wpisany jest jako świadectwo cudownego uzdrowienia w księgach Sanktuarium Matki Bożej Piaskowej w Krakowie

W Dniu Matki o kulcie maryjnym w kontekście obrazu macierzyństwa opowiedzieli nam duchowni i matki z Krakowa.

 Zajrzeć do mamy

Matka, która wymodliła 16 lat temu jego narodziny przed Matką Bożą Piaskowa, teraz płakała i prosiła o życie dla syna – opowiada o. Mariusz Płuciennik, karmelita – Ten obraz jest w kaplicy na wysokości oczu modlącego się, to daje uczucie bliskości opieki duchowej – dodaje.

 

Ojciec Płuciennik dostrzega trzy nurty w spotkaniach wiernych w Sanktuarium MBP; modlitwy za Ojczyznę i o jedność w narodzie, świadectwa młodych ludzi, którzy odzyskali siebie i wiarę, oraz wzruszającą potrzebę „zajrzenia do mamy” kiedy ludzie wpadają na chwilę prosto z ruchliwej ulicy.

– Przed obrazem zawsze ktoś jest – zaręcza karmelita

 

Macierzyństwo to też cierpienie

Koronka franciszkańska składa się z siedmiu tajemnic radosnych, noszą ją przy habicie zakonnicy ale w krakowskiej bazylice oo. Franciszkanów znajduje się obraz Matki Bożej Bożej zwany Smętną Dobrodziejką Krakowa. Matki przeżywają cierpienie dziecka, jego zagubienie, czy śmierć podobnie jak Matka Boża – mówi o.Jan Maria Szewek, franciszkanin – ona zawierzyła Bogu i to dawało jej siłę.

 

Matka Boska od Wykupu Niewolników

1633 roku w Krakowie więzień skazany na śmierć „pod mieczem będąc …..którego towarzyszów srodze karano, ręce poobcinano, potem ćwiartowano” (źródło www.prezentki.opoka.net.pl) wezwał pomocy Matki Bożej i spadły mu z rąk więzy. Uwolniono go a kajdany jako wotum trafiły do obrazu Matki Bożej w kościele św. Jana. Od tej daty trwa kult Matki Bożej od Wykupu Niewolników. – W intencjach od wiernych , które odczytujemy widzimy prośby o wykupienie od współczesnej niewoli; narkotyków, alkoholu i innych problemów – mówi siostra Paulina Purwoń prezentka, Kościół św. Jana Chrzcieciela i św. Jana Ewangelisty – Wiemy, jak chwile modlitwy i zastanowienia, mogą dać oczekiwaną poprawę, niekoniecznie taką, jakiej wprost oczekiwał wierny. Mamy liczne świadectwa otrzymania łaski – podkreśla.

 

Matka Boska Cygańska

Krakowskie mamy mają swoje ulubione wizerunki Matki Bożej. – Matka Boża karmiąca, nazywana u mnie w domu Matką Bożą Cygańską – mówi Dorota Smoleń, dziennikarka i koordynatorka projektu „Macierzyństwo bez lukru” (projekt docelowo służy zbieraniu środków dla chłopca cierpiącego na zanik mięśni) . Uważa, że kult tych wizerunków MB nie przekłada się na przyzwolenie na karmiącą mamę poza domem. – Dzieci dane nam są od Boga w depozyt na krótko – mówi Kasia Kubis, mama dwanaściorga dzieci – trzeba cieszyć się tym czasem – podkreśla. Sama chciałaby, aby kult MB przekładał w się jej codziennym, zabieganym życiu na więcej udogodnień związanych ze społeczną rolą mamy.

 

Nie sposób prawdziwie czcić Maryi, nie szanując kobiet

Wielu mistrzów życia duchowego podkreśla, że kult Matki Bożej i pobożność pasyjna to dwa filary chrześcijańskiej religijności i droga do kształtowania dojrzałego człowieczeństwa – mówi ks. Piotr Studnicki, rzecznik archidiecezji krakowskiej – Rozważanie męki Jezusa uczy wewnętrznej siły, stałości i wierności, a modlitwa do Maryi kształtuje wrażliwość, jednoznaczność i czułość. Aby być dojrzałym człowiekiem i prawdziwie kochać, potrzeba jednego i drugiego.

 

Ksiądz Studnicki nie ma wątpliwości, że kult Matki Bożej mocno wpłynął na dowartościowanie kobiecości i macierzyństwa w Polsce. – Myślę, że działa tu przełożenie bardzo ewangeliczne. Podobnie jak nie można miłować Boga, nie kochając ludzi, tak nie sposób prawdziwie czcić Maryi, nie szanując kobiet – podkreśla.

 

Maria Kudroń
dziennikarka TVP Kraków
 
tekst dedykuję mojej Mamie 
Źródło: MałyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Dziś urodziny obchodzi najstarszy polski biskup! Skończył 96 lat!

Redakcja malydziennik

Nic nam nie da uznanie Chrystusa za Króla świata i Polski, jeśli…? Dowiedz się, co naprawdę konieczne!

Redakcja malydziennik

Nie wierzysz w piekło? ZOBACZ gdzie możesz … trafić!

Redakcja malydziennik
Ładuję....