RELIGIA

Smutne dane z Watykanu. Aż tyle osób w ciągu roku porzuca zakon

Około 2300 zakonników i zakonnic rocznie odchodzi ze stanu duchownego – podała watykańska kongregacja życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. O rosnącym zjawisku nazwanym „odpływem” z zakonów informuje dziennik „L’Osservatore Romano”.

Dane na ten temat przedstawił w watykańskiej gazecie sekretarz kongregacji arcybiskup Jose Rodriguez Carballo na dwa dni przed uroczystością Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), która na mocy decyzji świętego Jana Pawła II jest obchodzona jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

 

To „dane alarmujące” – podkreślają watykaniści i przypominają, że o odpływie z zakonów wypowiadał się wcześniej też papież Franciszek.

 

“Jeśli papież mówi o odpływie, to znaczy, że problem jest niepokojący, nie tylko z powodu liczb, ale także ze względu na wiek tych osób" – oświadczył hiszpański duchowny. Dodał, że w większości decyzję tę podejmują osoby w przedziale wiekowym 30-50 lat.

 

Wśród powodów takich decyzji abp Carballo wymienił „problemy uczuciowe”, kwestie związane z „wymiarem duchowym i wiary”, a także trudności z dotrzymaniem złożonych ślubów i z życiem we wspólnocie.

 

Sekretarz kongregacji powiedział watykańskiemu dziennikowi, że odnotowano 225 przypadków osób, które odeszły z życia zakonnego mówiąc, że nigdy nie miały powołania.

 

Ponadto zaznaczył, że więcej przypadków porzucenia stanu duchownego dotyczy kobiet. To zaś, zauważa się, można wytłumaczyć także tym, iż stanowią one większość osób konsekrowanych. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Zobacz, jak przygotować się do APOKALIPSY. Maryja prosi o wiele rzeczy

Papież przeprosił ubogich za … chrześcijan!

Redakcja malydziennik

Widać już znaki Apokalipsy! Wkrótce dotknie nas spadek wiernych, katolicy będą musieli się pozbyć zdecydowanej większości świątyń…

Ładuję....