WYDARZENIA

Śmierć w Święta. Zobacz czy Ci grozi

samobójstwo

W okresie świątecznym rośnie ryzyko zaostrzenia się stanów lękowych i depresyjnych. Ekspert wskazuje, że nie oznacza to wzrostu liczby samobójstw w tym czasie.

Według danych Eurostatu, spośród 4,9 mln zgonów zanotowanych na terenie Unii Europejskiej w 2014 r., 58 tys. było wynikiem popełnienia samobójstwa (1,2 proc. wszystkich zgonów UE).

Największy współczynnik samobójstw odnotowano w Luksemburgu – 32 na 100 tys. osób; najmniejszy na Cyprze i w Grecji – 5 na 100 tys. Polska uplasowała się na czwartym miejscu z wynikiem 16 na 100 tys.

W Polsce więcej ludzi ginie z własnej ręki niż w wypadkach komunikacyjnych.

Dane na ten temat znajdują się w raporcie „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” opracowanym w 2016 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny. Wynika z niego, że w 2014 r. na skutek samobójstwa życie straciło ponad 5,9 tys. osób, z których zdecydowana większość (5,1 tys.) to mężczyźni. Z powodu wypadków komunikacyjnych w 2014 r. zginęło 3 837 osób (w tym 2 965 mężczyzn).

 

Żadne statystyki nie są w stanie jednak wyjaśnić, dlaczego panuje przeświadczenie, że do samobójstw najczęściej dochodzi w okresie świąt.

Po wpisaniu słowa „samobójstwo” w wyszukiwarkę Google otrzymamy ok. 116 tys. wyników. Analizując materiały poświęcone temu zagadnieniu można dojść do wniosku, że Polacy odbierają sobie życie w okolicach Bożego Narodzenia częściej, niż w którymkolwiek innym okresie. Świadczyć o tym mają chociażby obszerne artykuły lub przedruki z zagranicznych gazet analizujące to zjawisko, oraz informacje, podawane np. przez lokalne media i tabloidy, o głośnych przypadkach odebrania sobie życia w wigilię lub święta Bożego Narodzenia.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/makabryczne-samobojstwo-mlodej-polki-zabija-sie-przy-uzyciu/

Komentarze

Zobacz także

Niesamowite! Odkryto lek, który „zjada” raka! Czy wreszcie pokonamy tę chorobę?

Czy to będzie pogodowa apokalipsa? Zrobi się naprawdę zimowo!

Redakcja malydziennik

Całkiem jak w filmie akcji! Policja go ścigała i strzelała, a on prawie rozjechał…

Redakcja malydziennik
Ładuję....