POLITYKA

Śmierć mózgowa nie jest śmiercią. „Czy pobieramy narządy od żywych ludzi”?

Nie istnieje, i nigdy nie istniał, konsensus naukowy w sprawie śmierci mózgowej. Liczni bioetycy – i mowa nie tylko o pewnej części filozofów katolickich – kwestionują, że jest to rzeczywiście śmierć.

W najnowszym numerze „Journal of Medical Ethics” dwóch bioetyków  Michael Nair-Collins z Florida State University College i Frank Miller z Weill Cornell Medical College przekonuje, że konieczne jest wypracowanie nowego konsensusu w sprawie śmierci mózgowej i pobierania od osób w takim stanie narządów do transplantacji.

 

Naukowcy zwracają uwagę na to, że osoby znajdujące się w stanie śmierci mózgowej zachowują pewne, i to wcale nie nieznaczne, zintegrowanie organizmu charakterystyczne dla istot żyjących. A dzieje się to nawet wtedy, gdy pacjent jest zależny od respiratora. 

 

Dlaczego? Dlatego, że praca serca czy płuc, a także innych narządów nie jest zależna tylko od respiratora, ale także od innych ludzkich narządów, które są niezależne od maszyn podtrzymujących życie. Sztuczna wentylacja, przypominają autorzy, nie wywołuje wymiany gazowej, nie odpowiada za bicie serca, nie koordynuje działania różnych narządów. Ona „tylko umożliwia wdychanie i wydychanie powietrza, żywy organizm robi resztę” – wskazują bioetycy.

 

Prostą intelektualną konsekwencją uznania tego jest znaczące obniżenie etycznego uzasadnienia do pobierania narządów od osób w stanie śmierci mózgowej. Istotą uzasadnienia jest uznanie, że są to osoby martwe, jednak zdaniem Michaela Nair-Collinsa z Florida State University College i Franka Millera z Weill Cornell Medical College nie jest to opinia, którą da się obronić. A skoro się nie da, to konieczne jest wypracowanie nowego konsensusu w tej kwestii, takiego, który – jak wskazują bioetycy – nie opierałby się na tezach nieprawdziwych.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: BioEdge.org/MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Gardzi tymi, którzy zarabiają 10 tysięcy, bo sama ma znacznie, znacznie więcej. Tej bezczelności prezes SN Polacy nie wybaczą

Redakcja malydziennik

NIE MA WĄTPLIWOŚCI: Teczka TW Bolka jest prawdziwa. Tzw. opinia Widackiego to…

Przyznają to już nawet sami uchodźcy: chcemy wracać do domów!

Ładuję....