WYDARZENIA

Słowo roku 2016 to… NIGDY NIE ZGADNIESZ!

Niegdyś marginalny termin, dziś lider rankingów. „Post-prawda” słowem roku 2016. Zdeklasowało ono takie określenia jak "Brexiteer" używane na określenie zwolenników Brexitu i "alt-prawica".

Określenie "post-prawda" zostało uznane za słowo roku przez redakcję Oxford Dictionaries. Wzrost jego popularności odnotowano w związku z referendum ws. Brexitu oraz sukcesem Donalda Trumpa w czasie wyborów prezydenckich w USA.

 

Co oznacza "Post-prawda"? Wydawca słowników definiuje je jako "okoliczności, w których fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwoływanie się do jej emocji i osobistych przekonań".

 

Post-prawda" ("Post-truth") awansowała z marginalnego terminu do jednego z najważniejszych słów w politycznych komentarzach – głosi oświadczenie redakcji Oxford Dictionaries. Jego autorzy zwracają uwagę, że słowo to było w 2015 roku używane częściej o 2000 procent niż w roku 2014.

 

Casper Grathwohl, z wydawnictwa Oxford University Press podkreślił, że "post-prawda" jest zasilana w dzisiejszych czasach rozwojem mediów społecznościowych, jako źródła informacji i rosnącą nieufnością wobec faktów oferowanych przez media i polityków uważanych za establishmentowych.

 

Słowo "post-prawda" po raz pierwszy pojawiło się w 1902 roku w eseju Steve’a Tesicha w magazynie "The Nation".

 

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Fascynujący tytuł o II wojnie światowej: Anglicy, Polacy i inni. To braterstwo, które odwróciło losy wojny!

Redakcja malydziennik

Cuda działy się w Las Vegas! Nad jego głową latały kule, a on wtedy odnalazł Boga…

Redakcja malydziennik

Ich już nic nie powstrzyma! Imigrant pobił i opluł księdza w konfesjonale!

Redakcja malydziennik
Ładuję....