HISTORIA POLITYKA RELIGIA

Skandal na pogrzebie zbrodniarza. Podczas ceremonii ksiądz powiedział, że…

Chorwacki zbrodniarz wojenny Dinko Szakić nigdy nie wyraził skruchy. Chociaż miał swój udział w ludobójstwie Serbów, pochowano go z honorami w mundurze komendanta obozowego. 

Lato 2008 roku. Tłum liczący ok. 300 osób gromadzi się w Zagrzebiu wokół składanej do ziemi trumny. Nieboszczykiem jest chorwacki faszysta, który ostatnie 10 lat życia spędził w więzieniu za zbrodnie popełnione w czasach swojej młodości.

Czytaj także: KSIĄDZ zaatakował TURYSTĘ paralizatorem! Teraz za KARĘ ma…

Na pogrzebie Dinko Szakicia obecna jest jego małżonka Nada. Choć sama ma na sumieniu wiele ofiar – była strażnikiem obozu dla kobiet w Starej Gradisce – jest wielbiona przez rodaków. Ze względu na brak mocnych dowodów nie podzieliła losu męża.

Po zakończeniu wojny państwo Szakić przez ponad 50 lat mieszkali w Argentynie. Zrobiło się o nich głośno dopiero w 1998 r., gdy Dinko udzielił wywiadu dziennikarzowi lokalnej telewizji.

O ekstradycję pary wystąpił wtedy sam Efraim Zuroff – słynny łowca nazistów z Centrum Szymona Wiesenthala.

Zrobiłby to ponownie

W latach wojny Dinko i Nada byli członkami faszystowskiego ugrupowania ustaszy, które w 1941 r. sięgnęło po władzę w tzw. Niezależnym Państwie Chorwackim (NDH). Brutalny reżim prowadził czystki etniczne, które w największym stopniu dotknęły Serbów, Żydów i Cyganów.

Historycy szacują, że do końca wojny ustasze mogli zabić nawet 700 tys. Serbów spośród 2 mln społeczności zamieszkującej NDH. W latach 1942-44 Dinko Szakić pełnił obowiązki komendanta obozu w Jasenovacu, przyczyniając się do śmierci ok. 2 tys. ludzi.

Po aresztowaniu Chorwat mówił:

Jestem dumny z tego, co robiłem i gdybym mógł, to zrobiłbym to jeszcze raz. Jasenovac był instytucją opartą na prawie, gdzie wszyscy ci, którzy działali na rzecz zniszczenia państwa chorwackiego oraz stanowili zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa, zostali internowani. Biorąc pod uwagę czas trwania i populację obozu, śmiertelność była naturalna i normalna. Jeśli zastrzeliliśmy ludzi, zrobiliśmy to w oparciu o obowiązujące prawo.

Ostatecznie Dinko został skazany na 20 lat więzienia, ale zmarł w połowie odbywania kary.

Jednak nawet po śmierci Chorwat nie dał o sobie zapomnieć. 24 licpa ksiądz odprawiający nabożeństwo żałobne powiedział, że „wszyscy Chorwaci powinni być dumni z Dinko Szakicia”. I dodał, że sąd, który „go oskarżył, oskarżył Chorwację i Chorwatów”.

Informacje medialne o zachowaniu księdza na pogrzebie zbrodniarza wywołały międzynarodowy skandal.

Tymczasem dominikanin Vjekoslav Lasić w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że reżim ustaszy dał podstawy państwowości obecnej Chorwacji.

Zuroff wystosował wtedy list do prezydenta Chorwacji Stipe Mesica:

„Pogrzeb Dinko Szakicia to oburzająca manifestacja zatwardziałego rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii”.

Pomimo deklaracji głowy państwa, że Chorwacja rozprawi się ze swoją przeszłością, stosunek przedstawicieli władz do ustaszy wciąż pozostaje bardzo niejasny.

Kościół a ustasze

Należy też wyraźnie zaznaczyć, że przychylność niektórych księży względem chorwackiego faszyzmu nie jest postawą, której oczekiwalibyśmy od duchownych. Warto dodać, że arcybiskup Zagrzebia – błogosławiony przez Jana Pawła II Alojzy Stepinac – potępił reżim ustaszy już po kilku miesiącach istnienia NDH, gdy dotarły do niego informacje o zbrodniach popełnianych na Serbach.

Do naszych czasów zachowały się listy, w których arcybiskup wyrażał sprzeciw wobec prześladowania Serbów. Postać Stepinaca, która zdecydowanie bardziej niż ustasze powinna znaleźć się dziś na chorwackich sztandarach, wciąż wykorzystywana jest jednak w antyklerykalnej propagandzie.

Przeciwnicy arcybiskupa (jak i Kościoła w ogóle) uparcie twierdzą, że nie tylko wiedział on o zbrodniach, ale je pochwalał i błogosławił sprawców. Źródła historyczne przeczą jednak zdecydowanie tak jednoznacznemu postrzeganiu Stepinaca oraz ówczesnego chorwackiego duchowieństwa.

Komentarze

Zobacz także

VAT na ubranka dziecięce jest zdecydowanie za wysoki! Kiedy to się zmieni?

To nie konserwatystów wycina Franciszek, a homoseksualistów. Kard. Müller…

Tak działają JOW-y: to "wypaczenie demokratyczne" dało partii Macarona astronomiczną przewagę nad konkurencją

Redakcja malydziennik
Ładuję....