Po raz pierwszy obiekt zbudowany przez człowieka wylądował po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chińska sonda Chang’e 4 osiadła tam w nocy, 3 stycznia o 3:26.
Chińczycy wystrzelili swoją rakietę Długi Marsz 3B 7 grudnia 2018 roku. Po jednym manewrze korygującym znalazła się ona na orbicie Księżyca, skąd uwolniła sondę. Ostatniej nocy, o godzinie 3:26 lądownik osiadł w rejonie Basenu Biegun Południowy – Aitken. To największy z księżycowych kraterów i jeden z największych kraterów w całym Układzie Słonecznym.
Lądowanie trwało 12 minut i, ze względu na utrudnioną komunikację z Ziemią, w większości odbyło się autonomicznie. Podczas opadania na powierzchnię Księżyca na wysokości 2 km kamery lądownika oceniły wstępnie miejsce lądowania, a na wysokości 100 m urządzenie dokonało korekty wybierając możliwie gładki punkt. Na wysokości 2 m nad gruntem silniki hamujące wyłączono i całość opadła na powierzchnię Księżyca.
Lądownik składa się z dwóch elementów – stacjonarnego oraz łazika księżycowego. Część stacjonarna ważąca 1200 kg będzie badała m.in. różne rodzaje promieniowania obecne na powierzchni Księżyca i aktywność słoneczną.
Do najciekawszych eksperymentów należy jednak miniaturowa biosfera. W lądowniku umieszczono jaja jedwabnika wraz z nasionami ziemniaka i rzodkiewnika pospolitego. Całość utrzymywana jest w warunkach bardo zbliżonych do ziemskich – z wyjątkiem niskiej grawitacji. Chińscy badacze chcą sprawdzić, czy zadziała układ, w którym jedwabniki będą wytwarzały potrzebny roślinom dwutlenek węgla, a rośliny – niezbędny jedwabnikom tlen. W ten sposób może powstać stabilny (czasowo) miniaturowy ekosystem. Cały eksperyment jest filmowany.
Z kolei łazik o wadze 140 kg ma zwiedzać okolice miejsca lądowania posługując się radarem badającym zarówno powierzchnię, jak i struktury pod nią. Spektrometr pozwoli zbadać skład chemiczny regolitu (czyli księżycowego gruntu) – Chińczycy nie ukrywają, że jednym z ich celów jest ocenienie możliwości eksploatacji zgromadzonych na Księżycu zasobów mineralnych. Ponadto łazik może prowadzić transmisje na żywo z powierzchni Księżyca.
Źródło: Crazy Nauka
Fot. Crazy Nauka
ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/drugi-polak-w-kosmosie-wspolny-lot-polakow-i-amerykanow/