POLITYKA

Sekcja zwłok Polaków w Manchesterze z udziałem polskiej strony. Zostaną przeprowadzone jednak tylko jedne oględziny

W sobotę, w Wielkiej Brytanii zostanie przeprowadzona sekcja zwłok pierwszej polskiej ofiary zamachu terrorystycznego w Manchesterze. Wezmą w niej udział polski prokurator i biegły medycyny sądowej.

Do zamachu doszło w poniedziałek wieczorem, po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w mieszczącej 21 tys. osób hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena. Zginęły 22 osoby, w tym dwoje Polaków, rodziców dwóch dziewczyn, które uczestniczyły w imprezie.

 

Jak poinformował PAP Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej, nie wiadomo, kiedy odbędzie się druga sekcja zwłok. „Decyzja w tym zakresie należy do strony brytyjskiej” – dodał.

 

Prokuratura nie ujawnia też szczegółów, m.in. tego czyja sekcja zwłok będzie w sobotę przeprowadzana.

 

Jaraszek sprecyzował, że na miejsce pojechał prokurator Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi i biegły z tamtejszego Zakładu Medycyny Sądowej.

 

Łódzki wydział wszczął śledztwo dotyczące zamachu. Toczy się ono "w sprawie zabójstwa wielu osób, w tym dwóch obywateli polskich oraz spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, w tym obywatela Polski".

 

Postępowanie wszczęto z urzędu, a jego prowadzenie powierzono łódzkiej Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

O tym, że w zamachu zginęli także Polacy poinformował w środę MSZ. Jak podano, Polacy zginęli, gdy przyjechali odebrać córki po koncercie.

 

Strona brytyjska poinformowała, że bombę po koncercie zdetonował zamachowiec samobójca Salman Abedi. W tej sprawie zatrzymano w sumie 13 osób, dwie zostały zwolnione i nie postawiono im zarzutów, a 11 pozostaje w areszcie.

 

W piątek wieczorem policja w Manchesterze poinformowała, że "duża część" siatki terrorystycznej ujawnionej w wyniku śledztwa wokół zamachu została rozbita. Zajmujący się antyterroryzmem komisarz Mark Rowley z londyńskiej policji metropolitalnej ocenił, że chociaż w śledztwie poczyniono "ogromne postępy", wciąż pozostają ważne wątki do zbadania.

 

W czasie zamachu rannych zostało w sumie 119 osób.

 

Patrycja Rojek-Socha(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Lech Wałęsa wyciągnął kolejne dokumenty z szafy? Powstała nowa ekspertyza: "trudno w jakikolwiek sposób ją skomentować"

Nie chcesz euro w Polsce? Nie jesteś sam! ZOBACZ sondaż, który pokazuje, że sceptyczne nastroje są też w innych krajach Europy

Redakcja malydziennik

10 kwietnia – święto narodowe i dzień wolny od pracy? "Trzeba godnie obchodzić ten dzień"

Redakcja malydziennik
Ładuję....