POLITYKA

Rzecznik praw dziecka do młodych: "Musicie patrzeć też w przyszłość"!

Żeby pokochać wielką ojczyznę trzeba zatroszczyć się także o małą ojczyznę, bo to są korzenie – powiedział rzecznik praw dziecka Marek Michalak do uczniów, posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży. Jednocześnie zaapelował, by patrzyli w przyszłość, bo ją mogą zmieniać.

W swoim wystąpieniu Michalak nawiązał do tematu tegorocznej sesji dziecięcego Sejmu, którego hasłem przewodnim jest przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne, i zadania rekrutacyjnego, jakie mieli wykonać kandydaci na dziecięcych posłów.

 

Zadanie polegało na ustaleniu przez uczniów, czy w przestrzeni publicznej, w której mieszkają, znajduje się miejsce, którego nazwa nawiązuje do systemu totalitarnego. Jeśli takie miejsce znaleźli, musieli zaproponować działania zmierzające do zmiany nazwy, zaproponować nowego patrona – bohatera lokalnego – i upowszechniać wiedzę o nim. Jeśli takiego miejsca było, zadaniem młodzieży było znaleźć miejsce warte upamiętnienia, które nie ma patrona, i wskazać nowego bohatera oraz rozpropagować o nim wiedzę w społeczności lokalnej.

 

"Rozważaliście w ramach swojej pracy to, co się dzieje dookoła was. Wzmacnialiście to wasze obywatelstwo w małych ojczyznach. Super, to bardzo ważne, żeby pokochać wielką ojczyznę, trzeba zatroszczyć się także o najbliższe otoczenie, o małą ojczyznę, to są korzenie. Trzeba je podlewać, ale ważne są też skrzydła" – powiedział rzecznik.

 

"Musicie patrzeć też w przyszłość. Przeszłości już się nie da zmienić, ale przyszłość i teraźniejszość możecie. To jest wielkie wyzwanie. Wyzwanie, które musicie podejmować. (…) Do tego was bardzo, bardzo zachęcam" – podkreślił Michalak.

 

Przypomniał uczniom, że mają prawo wyrażać swoje zdanie zawsze i wszędzie tam, gdzie to ich dotyczy. "Macie prawo przekazać treść, ale ważna jest forma" – podkreślił. Zaapelował do nich, by zawsze wysłuchiwali drugiej osoby i jej argumentów, by odnosili się do niej z szacunkiem.

 

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, który ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat – także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Prezydent Duda zaprosił prezydenta Trumpa do Polski

Polityk nazwał homoseksualizm "zagrożeniem dla społeczeństwa". Jego kariera legła w gruzach

Redakcja malydziennik

Polską wieś czeka potężny rozwój. Polska rozwija się dzięki PiS!

Redakcja malydziennik
Ładuję....